Taras tworzy specyficzną przestrzeń, która służy nie tylko do wypoczynku i obcowania z naturą. Zabudowa tarasu może stanowić efektowne rozszerzenie tradycyjnego salonu, a w sezonie zimowym może stać się domowym ogrodem i miejscem dla hodowli delikatnych roślin. Jednak aranżacja tarasu może okazać się dużym wyzwaniem. Wybór odpowiedniego rodzaju zabudowy to trudna i czasochłonna kwestia, która wiąże się również z niemałymi kosztami. Jedną z popularnych i atrakcyjnych wizualnie opcji jest zabudowa tarasu wykonana ze szkła. Czy szklana zabudowa jest praktyczna, a przede wszystkim bezpieczna? Ile kosztuje? Jakie rodzaje szklanej zabudowy tarasów oferują producenci? Jeśli zadajesz sobie te pytania, przeczytaj koniecznie ten wpis.
Czym jest zabudowa tarasu i czy warto zabudować taras?
Zabudowa tarasu zazwyczaj służy do ochrony pomieszczenia przez słońcem lub opadami atmosferycznymi. Jej brak może sprawić, że korzystanie z dobrodziejstwa przestrzeni tarasowej w domu będzie mało komfortowe i uzależnione od pogody. Rozwiązaniem są różne zabudowy tarasów, które niekiedy, oprócz zadaszenia, posiadają również ściany boczne, przez co taras wyglądem może przypominać salon lub pokój dzienny. Aby jednak mógł on w dalszym ciągu spełniać swoją funkcję wypoczynku na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą, warto pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach. Popularnym, i wbrew pozorom bezpiecznym materiałem wykorzystywanym w nowoczesnych zabudowach jest szkło.
Szklana zabudowa tarasu – czy jest korzystna?
Zabudowa tarasu szkłem prezentuje się niezwykle efektownie i jest jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań, jednak koszt jej wykonania nie należy do tanich. Mimo wszystko, warto poznać zalety takiego rozwiązania. Wszak zabudowa tarasu to inwestycja na lata, dlatego powinna być wykonana z tworzyw, które będą trwałe, efektowne, praktyczne, a przede wszystkim ponadczasowe. Szkło należy do takich właśnie materiałów i sprawia, że o każdej porze możemy podziwiać walory własnego ogrodu, osłonić się przed zimnem lub deszczem, a jednocześnie cieszyć się poczuciem przestrzeni. Szklana zabudowa tarasu prezentuje się gustownie i elegancko, pasuje do każdej bryły domu, tworząc integralną przestrzeń z budynkiem. Taki rodzaj zabudowy należy również do trwałych i bezpiecznych, ponieważ do jej wykonania używa się wytrzymałego szkła hartowanego o grubości od 8 do12 mm. Szkło o takiej grubości jest ciężkie, dlatego wymaga wytrzymałej i masywnej konstrukcji. Z tego względu warto powierzyć zabudowę profesjonalnym wykonawcom, co jednak przekłada się na wyższy koszt realizacji inwestycji.
Nowoczesna technologia produkcji szkła pozwoliła na stworzenie tzw. szkła laminowanego, które wykorzystuje się również do układania zadaszeń tarasowych. Tafle szklane sklejane są specjalną folią – dzięki temu podczas ewentualnego rozbicia, szkło nie rozpadnie się. Całkowita zabudowa szkłem tworzy efekt nieograniczonej przestrzeni, a jednocześni chroni przed niską temperaturą lub deszczem. Szklaną zabudowę można wzbogacić o rolety lub żaluzje, które przydadzą się w upalne dni, przyjemnie zacieniając pomieszczenie. Szkło świetnie komponuje się również się z drewnem, cegłą lub stalą, dlatego pasuje praktycznie do każdej elewacji i stylu budynku.
Jednym z mankamentów zabudowy tarasu szkłem może być utrzymanie jej w czystości. Na szkle szybko widać zabrudzenia i smugi, a samo czyszczenie szklanych tafli może okazać się dla niektórych dość żmudne i czasochłonne.
Podsumowanie
Przesuwne oraz bezramowe elementy sprawiają, że cała konstrukcja szklanej zabudowy tarasu nabiera efektu lekkości oraz przejrzystości, staje się praktycznie niewidoczna. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcji tafli szklanych, zadaszenia i ściany tarasu są odporne na uderzenia oraz niekorzystne czynniki atmosferyczne, a także spełniają bardzo wysokie normy bezpieczeństwa. Ponadto, szkło jest materiałem praktycznym, ponadczasowym i stosunkowo łatwym do utrzymania w czystości. W odróżnieniu do drewna, nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ani dodatkowych kosztów związanych z konserwacją, czy impregnacją.
Mimo iż jego cena zabudowy tarasowej ze szkła nie należy do najniższych, zabudowy tego typu są trwałe i bezpieczne. Wybierając szkło do zabudowy tarasu pamiętajmy również o kilku dodatkowych kwestiach:
• do zabudowy tarasu najlepiej sprawdzi się szkło hartowane o grubości minimum 8 mm,
• zabudowę tarasu można wykonać na konstrukcji ramowej lub bezramowej,
• system bezramowy daje efekt lekkości, zastosowanie pionowych ram zwiększa wytrzymałość konstrukcji.