Jak zrobić portal kominkowy? Pytanie, jakie zadaje sobie ogromna ilość osób. Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o właścicielach domu jednorodzinnego, czy też o mieszkaniach. Kominki – bez względu na swój wygląd – cieszą się ogromną popularnością. Chociażby z tego względu, że wprowadzają nastrojowy klimat do domu. W szczególności, jeżeli mowa jest o okresie zimowym. Chociaż – kominek to nie tylko estetyka, ale również funkcjonalny dodatek, który pozwala często ogrzać całą lub częściową powierzchnię domu.
Montaż urządzeń kominkowych
To, że ktoś chce mieć kominek w swoim salonie nie oznacza, iż faktycznie może stać się jego posiadaczem. Zanim zostaną podjęte jakiekolwiek kroki w tym kierunki, należy zapoznać się z zaleceniami, jakie znaleźć można w w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Z dnia 15 czerwca 2002 r. – § 132. 3. i § 143. 1.). Bardzo ważna kwestia, ponieważ zapisy znajdujące się w ustawie stanowią również o bezpieczeństwie osób, jakie planują montaż takiego kominka. Klimat jest fajny i przyjemny, ale przy okazji nie można sobie samodzielnie zaszkodzić.
Najważniejsze kwestie to:
- objętość pomieszczenia – min. 30m3,
- wysokość – min. 2,5 m,
- powierzchnia – min. 12m2.
Ważny jest również sam podkład pod kominek. Musi on zostać wykonany w taki sposób, aby ciepło bijące z kominka, nie uszkodziło podłogi. Może doprowadzić do tego dylatacja, dlatego też zalecana jest solidna, betonowa obudowa lub stopa betonowa z twardym styropianem.
Budowa kominka
Jak zbudować kominek krok po kroku? Pytanie na jakie można odpowiedzieć w sposób różnoraki. Wszystko bowiem zależne jest od tego, z jakim rodzajem paleniska będzie miało się do czynienia. Warto jednak pokrótce odpowiedzieć na tego typu pytanie, posługując się klasycznym przykładem tradycyjnego kominka. Budowa powinna wyglądać w sposób następujący:
- Przygotowanie odpowiedniego otworu w ścianie na rurę do turbiny.
- Przygotowanie otworu w suficie na drugą rurę.
- Przygotowanie otworu w podłodze na rurę, która będzie odprowadzać powietrze z domu. Tylko dzięki temu będzie można utrzymać w sposób prawidłowy proces spalania.
- Przygotowanie podłoża. Może to być podmurówka, stojak, ewentualnie specjalne, wzmocnione podstawy do kominków.
- Osadzenie wkładu lub kasety kominowej.
- Przyłączenie czopucha.
- Przyłączenie rur doprowadzających powietrze.
- Konieczność przeprowadzenia zabiegu „przepalenia”, dzięki czemu farba wewnątrz kominka się utwardzi.
Jeżeli kominek nabrał już realnych kształtów, warto poprosić o pomoc w sprawdzeniu, czy wszystko działa w odpowiedni sposób. Można tego dokonać samodzielnie, ale lepiej poprosić o to specjalistyczny zakład kominiarski. Dlaczego? Ponieważ czad ulatujący z nieszczelnego kominka może doprowadzić do utraty życia lub śmierci. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Rodzaje kominków
Obecnie do wyboru są poszczególne rodzaje kominków:
- z otwartym paleniskiem – element, który wykorzystywany jest w głównej mierze do zrobienia „klimatu”. Nie będzie stanowił głównego źródła ciepła dla całego domu. Jeżeli ktoś będzie chciał to tego typu kominki może szybko przerobić na kominki z zamkniętym paleniskiem.
- z zamkniętym paleniskiem – jego zdecydowaną zaletą jest to, że posiada zdecydowanie lepsze właściwości grzewcze. Jest to spowodowane tym, że w komorze spalania znajduje się dodatkowa kaseta kominowa.
- wkład kominkowy – jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Tego typu rozwiązania można podzielić na kolejne grupy. Do wyboru są wkłady z z systemem powietrznym i z płaszczem wodnym. Warto zapoznać się z zaletami i wadami obydwu rozwiązań, aby móc wybrać to najbardziej dogodne dla siebie.
Bezpieczne kominki
Budowa kominka zawsze powinna zostać wykonana przez osoby, jakie znają się na danym temacie. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ – jak już to było mówione – z kominka należy się cieszyć, a nie bać się o jego bezpieczeństwo. Dlatego też, jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tego typu temacie, to powinien zlecić to zadanie specjalistom. Tym bardziej, że pomogą oni wybrać odpowiednie materiały budowlane. W tej kwestii trzeba zachować odpowiednią uwagę. Dlaczego? Ponieważ przy kominku będą znajdować się elementy, jakie narażone są na wysoką temperaturę. Taką, jaka jest w stanie dojść do ponad tysiąca stopni Celsjusza. Nie ma więc tu mowy o żadnym przypadku. Wszystko musi być trwałe, solidne i bezpieczne. Tak, aby móc długo cieszyć się z kominka znajdującego się w domu.