Taras to wyjątkowa przestrzeń – łączy przytulność domu z relaksem na powietrzu. Może być jadalnią, bawialnią i sercem ogrodu. Zadaszony posłuży jako dodatkowe pomieszczenie, a niezadaszony taras za idealne miejsce na grilla. Funkcjonalnie urządzona przestrzeń to nie tylko meble ogrodowe i dodatki, ale przede wszystkim dobrze dobrane oświetlenie, które zachęci właścicieli i gości do spędzania długich, ciepłych letnich wieczorów na zewnątrz. Nowoczesne oświetlenie tarasu może odmienić jego przestrzeń w interesujący sposób – Ten cytat pochodzi od redaktora portalu Informator Modowy.
Obszary oświetlenia
Za pomocą światła możemy wyodrębnić różne obszary na naszym tarasie, w zależności od potrzeb. Innego świetlenia będą wymagały kolacje w gronie przyjaciół, a innego wieczory spędzane z dziećmi. Dobrym pomysłem będzie regulowanie natężenia światła – czy to poprzez pokrętła czy sterowanie aplikacją. Zamontowanie kilku źródeł świata o różnej intensywności pozwoli nie tylko wydzielić strefy użytkowania, ale też zmienić nastrój tarasu. Światło może też zwracać uwagę na elementy dekoracyjne przestrzeni. Planując oświetlenie tarasu, trzeba zastanowić się nad potrzebami i planami, aby końcowy projekt spełniał oczekiwania i wymagania.
Plany od podstaw
Dobrze oświetlony taras warto przemyśleć już na etapie budowy domu. Niektóre rodzaje oświetlenia, takie jak kinkiety czy lampy na elewacji, będą wymagały uwzględnienia w projekcie instalacji elektrycznej domu. Warto też pomyśleć o gniazdkach zewnętrznych oraz ich zabezpieczeniu. Montowanie podobnych rozwiązań po ukończeniu etapu budowy może być czasochłonne i kosztowne. Uwzględnienie oświetlenia tarasu już na etapie projektu domu pozwoli zaoszczędzić kłopotów przy przyszłym użytkowaniu. W temacie oświetlenia tarasu inspiracje mogą nieść nie tylko potrzeby użytkowników, ale też doświadczenie ekipy wykończającej czy wnętrzarskie strony internetowe. Przy planowaniu tarasu dobrze jest najpierw rozejrzeć się po dostępnych opcjach i praktycznych rozwiązaniach.
Rodzaje oświetlenia
Na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia tarasu, a oferta sklepów lokalnych jak i internetowych jest szeroka. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Podstawowe propozycje oświetlenia stałego, zazwyczaj montowanego na etapie budowy to chociażby:
• kinkiety i reflektory – osadzone w ścianach lub przy krawędziach tarasu, dają światło punktowe i świetnie sprawdzają się, akcentując ważne punkty przestrzeni: schody, podwieszane kosze z roślinami itp.;
• lampy wpuszczane – montowane w podłodze, w ścieżkach przy tarasie czy pod dachem, zapewniają delikatne światło, które nie oślepia;
• słupki i lampy stojące – idealne do podkreślenia ścieżki na taras czy jego granic, szczególnie dla tarasów niezadaszonych;
• lampy wiszące i plafony – sprawdzą się na tarasach zadaszonych, szczególnie w strefie posiłków.
Warta uwagi jest szeroka oferta oświetlenia przenośnego – jego rozmaite formy pozwalają na szybką i tanią zmianę charakteru tarasu. Girlandy świetlne są szczególnie popularne: podwieszane wzdłuż dachu lub krawędzi tarasu mogą nadać mu romantyczny lub nowoczesny sznyt. Przenośne lampy i lampy solarne dostępne są w klasycznych formach słupków, ale też fantazyjnych figur, kul, czy nawet osłonek na donice. Lampy solarne można przestawiać je wedle uznania i potrzeb, co jest ich niewątpliwą zaletą.
Niepowtarzalny nastrój
Elementy oświetlenia powinny współgrać ze stylistyką całego tarasu. Propozycje takie jak girlandy i lampiony świetnie sprawdzą się na zadaszonym tarasie boho, pełnym dywaników, makram i poduszek. Co na taras niezadaszony? Na przykład lampy solarne o prostym designie podkreślającym nowoczesny wystrój. Żarówki dające ciepłe światło dopełnią romantycznego wystroju, a chłodny blask sprawdzi się na tarasie o industrialnym sznycie. Na piękne oświetlenie tarasu drewnianego pozwolą latarenki drewniane i żeliwne lub lampy w stylu cottage.
Nowoczesne oświetlenie tarasu
Nowoczesne oświetlenie tarasu to nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale też ekologia. Dobrym rozwiązaniem dla oświetlenia zewnętrznego są energooszczędne lampy i żarówki. Dzięki nim pobór prądu będzie dużo mniejszy, co jest szczególnie pomocne przy oświetleniu działającym nawet całą noc. Popularnym wyborem są żarówki ledowe, dostępne w różnych kolorach oświetlenia i intensywności, lub sterowane aplikacjami czy pilotem.
Projektując oświetlenie tarasu należy pamiętać o bezpieczeństwie. Odpowiednio dobrane światło zwróci uwagę na schody czy krawędzie podestu i uchroni przed upadkiem. Koniecznie należy szukać oświetlenia stworzonego z myślą o użytkowaniu zewnętrznym, dzięki czemu efekt będzie nie tylko dopracowany i zgodny z wybraną stylistyką, ale też trwały i bezpieczny.