Czas jesieni, to przepiękna gama kolorów kwiatów kwitnących w naszych ogrodach. Wówczas to cała przyroda powolutku szykuje się do zimowego odpoczynku. Jednak zanim to nastąpi, dane nam będzie jeszcze nacieszyć się pięknem kwiatów kwitnących do później jesieni. Barwy jesiennych kwiatów nie są już tak intensywne. Zdecydowanie dominują już kolory żółte, przechodzące niemal w barwę starego złota oraz przepiękny, ponadczasowy fiolet. Takie widoki, przynoszą nam tylko ukojenie i spokój. Kwiaty jesieni, należy podzielić na dwie gatunki, a mianowicie na byliny i kwiaty jednoroczne.
Kwiaty jesieni – gatunki jednoroczne
- Miechunka rozdęta – dorasta nawet do metrowej wysokości. Kwitnie latem, a po przekwitnięciu wytwarza pomarańczowe torebki zawierające kulisty owoc. Ścięta wraz z łodygami oraz wysuszona, pięknie wzbogaci jesienne kompozycje suchych bukietów.
- Astry książęce – odmiana Milena, charakteryzuje się zmienną kolorystyką, osiągają wysokość do 60 cm. Są łatwe w uprawie, kwitną nawet do października. Wystarczy by podłoże było średnio zasobne w minerały i umiarkowanie wilgotne. Idealne na stanowiska słoneczne lub lekko zacienione.
- Kapustka ozdobna – to jedyny gatunek kapusty uprawianej w celach dekoracyjnych, pochodzącej z Azji. Roślina dorasta do ok. 30-40 cm wysokości. Wytwarza bardzo oryginalne, różnokolorowe liście, a jej dodatkową ozdobą są niezwykle atrakcyjne pędy kwiatostanowe, złożone z drobnych, żółtych kwiatków.
- Begonia – którą warto posadzić również na rabatach w ogrodzie. Kwitnie wiosną i latem, aż do pierwszych przymrozków. Lubi gleby żyzne i przepuszczalne oraz słoneczne stanowiska.
- Niecierpek – bardzo popularna roślina jednoroczna. Posiada kwiaty w barwie pomarańczowej, czerwonej, różowej, purpurowej a nawet białej. Doskonale radzi sobie w gruncie oraz w doniczkach. Znosi dobrze miejsca nasłonecznione, jak i zaciemnione. Drobniutkie kwiatki przetrwają do pierwszych przymrozków.
Kwiaty jesieni – byliny
- Chryzantemy – kwiaty, które rozkwitają od września aż do pierwszych przymrozków. Wszystkim raczej kojarzą się odpowiednim kwiatem na cmentarz. Jednak pięknie prezentują się również w przydomowych donicach i rabatach. Jeżeli chcemy, aby chryzantemy zdobiły nasz ogród przez wiele lat, należy wybrać mrozoodporne odmiany. Chryzantemy drobnokwiatowe uchodzą za najbardziej mrozoodporne. Lubią żyzną, przepuszczalną oraz najlepiej zasadową glebę.
- Zimowit jesienny – zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia, a kończy w październiku, w przepięknych barwach fioletowych. Jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych. Musimy pamiętać, iż jest rośliną bardzo trującą.
- Rozchodnik – są w większości niskimi bylinami kobiercowymi, choć niektóre mogą osiągać wysokość nawet pół metra. Dobrze znoszą suszę oraz jałowe ziemie. W większości przypadków również spadki temperatur.
- Wrzosy – przepiękne wizualnie byliny, odporne na mróz i zasolenie. Kwiaty bardzo długo utrzymują się na roślinie nawet do pierwszych przymrozków. Występują w cudownych, ciepłych kolorach fioletowych, różowych oraz czerwonych. Aby wspaniale rozrastały się i przepięknie kwitły, należy pamiętać o wiosennym ich przycinaniu. Jednym z podstawowych warunków dobrego wzrostu i obfitego kwitnienia wrzosów jest zapewnienie im właściwego podłoża. Ziemia do uprawy wrzosów powinna być przepuszczalna, piaszczysta oraz zdecydowanie sucha. Najważniejszy jest odczyn podłoża dla wrzosów, musi on być zdecydowanie kwaśny o właściwym pH.
- Astry – zależnie od odmiany mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Te najpopularniejsze, zwane popularnie marcinkami, najczęściej spotykane są w kolorze fioletowym i różowym. Większość odmian preferuje stanowiska słoneczne. Odmiany wieloletnie bez problemu zimują, ale wymagają odmładzania co kilka lat.
Im bliżej listopada, w ogrodach zaczyna być szaro i ponuro. Pamiętajmy, iż niekoniecznie tak musi być. Jesienne kwiaty, kwitnące do późnej jesieni, sprawią nam wiele radości i przyjemności. Czasami, stoimy przed dylematem, jakie kwiaty posadzić w naszych ogrodach, klombach oraz rabatach. To od nas samych zależy, czy późna jesień będzie czasami pozbawiona kolorów, czy też postawimy na wyjątkowe kwiaty, które udekorują otoczenie ogrodu o tej późnej porze roku. Kwiaty jesieni są wspomnieniem lata oraz zapowiedzią nadchodzącej zimy. Większość z wymienionych przez nas roślin kwitnie, aż do pierwszych przymrozków. Przy uprawie bylin, musimy koniecznie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed zimą. Należy je przykryć choć zeschłymi liśćmi lub gałęziami.