Własny ogród to marzenie wielu osób, jednak aby prezentował się dobrze trzeba dokładnie zaplanować wszelkie kwestie. Ogród to swego rodzaju przedłużenie domu, dlatego musi współgrać z całością i zachęcać swoim wyglądem. Warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami, dotyczącymi aranżacji ogrodów przydomowych.
Projektowanie ogrodu – najważniejsze wskazówki
Przed posadzeniem jakichkolwiek roślin w ogrodzie, czy wystawieniem innych dodatków, należy przygotować szczegółowy projekt, który pozwoli na zwizualizowanie swoich oczekiwań, a ponadto ułatwi dalszą pracę.
W pierwszej kolejności dobrze jest określić do czego dokładnie będzie służył ogród. Inaczej planuje się przestrzeń, która będzie głównie przeznaczona do rekreacji, a inaczej taką, która ma służyć do uprawy roślin. Planując to jak ma wyglądać ogród dobrze jest zarysować jego kontury na papierze oraz zaznaczyć te miejsca, w których mają się znajdować rośliny, meble czy inne elementy.
Bardzo ważną kwestią związaną z planowaniem ogrodów jest zapoznanie się z tym jak duże mogą urosnąć poszczególne rośliny. Jest to istotne, ponieważ nie powinno się ich sadzić za blisko siebie, gdyż po czasie może się okazać, że braknie dla nich miejsca – Ten fragment został stworzony przez redakcyjny zespół serwisu beautyb.pl.
Mały ogródek przed domem inspiracje mogą być bardzo różne. Wiele zależy od tego jaki efekt chce się osiągnąć.
Jak zaprojektować ogród marzeń?
Aby zaprojektować ogród przydomowych wystarczy tylko przygotować kartkę i długopis. Do takich zadań najlepiej się sprawdzi specjalny blok milimetrowy. Plan warto przygotować w skali 1:100. Należy na nim znaczyć obrys domu, podjazd, wszelkie alejki i chodniki, meble ogrodowe, a także rośliny.
Planowanie ogrodu koniecznie musi się opierać o dostosowanie do konkretnych stron świata. Ma to bardzo duże znaczenie dla wzrostu i rozwoju wielu roślin. Niektóre gatunki mogą w ogóle się nie rozwijać, jeśli zostaną zasadzie np. po północnej stronie.
Planowanie przydomowego ogrodu krok po kroku
Mały ogródek może zyskać nowe oblicze jeżeli się go w dobry sposób zaprojektuje. Przygotowując plan warto kierować się kilkoma znaczącym zasadami:
- Utworzenie mapy terenu
- Sprawdzenie jakie są dokładnie warunki glebowe w danej okolicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ poszczególne rośliny mają swoje wymagania. Najlepszym podłożem dla zdecydowanej większości roślin jest ciemna gleba, która pod palcami dobrze rozpada się na mniejsze grudki. Ważne jest także jej pH.
- Określenie stopnia nasłonecznienia, a także tego, które rejony są najbardziej narażone na wiatr.
- Kiedy mapa będzie gotowa, warto dokładnie wyrównać teren, a także wytyczyć ścieżki, chodniki oraz inne strategiczne miejsca.
- Przed posadzeniem w ogrodzie wybranych roślin, dobrze jest we właściwy sposób przygotować glebę i zadbać o to, aby warunki do wzrostu były jak najbardziej korzystne. Można zmienić odczyn pH, a także usunąć wszelkie chwasty i wykorzystać nawozy.
- Kiedy wszystko jest już gotowe, można przejść do przygotowania odpowiednich roślin. Jak wspomnień wcześniej, przy doborze roślin znaczenie ma stopień nasłonecznienia. Wiadomo także, że inne rośliny można wykorzystać, jeśli ogród jest naprawdę duży, a inne w małym przydomowym ogródku.
- Jeśli nie jest się do końca pewnym swoich wyborów. Warto dokonać różnego typu symulacji. Dzięki nim można zobaczyć jak projekt będzie się prezentował w realu. Jest to też etap, w trakcie którego można wprowadzić pewne zmiany.
Projektowanie małego ogrodu
Projektując mały ogród należy się kierować kilkoma ważnymi zasadami. Bardzo ważne jest to, aby niskie rośliny sadzić bliżej domu, a wysokie po bokach. W ten sposób można optycznie powiększyć ogród. Dobrze się sprawdzą także rośliny, których kolorystyka jest bardziej chłodna.
W małych ogrodach warto także zróżnicować teren. W tym celu można np. postawić na różne murki, podwyższenia, czy nasadzenia. Jest to też dobry sposób, aby oddzielić od siebie poszczególne sfery np. strefę relaksu, strefę robocza czy strefę zabaw.
Projektując ogrody można także postawić na konkretny styl. Inne rośliny i dodatki sprawdzą się w ogrodzie japońskim, a inne w skalnym czy wiejskim. Bez względu na to jakie rozmiary ma działka, stosując kilka trików można ją przemienić w wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju miejsce. Na rynku dostępne jest wiele modeli mebli ogrodowych, a także innych dodatków, które warto uwzględniać w swoim projekcie. Jeśli istnieje taka możliwość można także wykorzystać atrakcje w postaci oczka wodnego czy przydomowego basenu. Możliwości jest naprawdę wiele.