Antresola to górna, wydzielona część pomieszczenia, nie odgrodzona przegrodami budowlanymi od pozostałej części kondygnacji. Tyle definicje z prawa budowlanego. Czym jednak jest antresola, do czego się przydaje i kiedy warto ją wybudować? Zapraszam do lektury.
Czym jest antresola
W przypadku, gdy mamy mało miejsca w domu lub mieszkaniu, a pomieszczenia są wysokie, warto pomyśleć o antresoli. Jest to nadbudowana, otwarta część w pomieszczeniu, na którą prowadzą schody lub drabinka. Przestrzeń pod antresolą jest wykorzystana do dowolnych celów, np. jako kącik wypoczynkowy lub garderoba. Na antresoli najczęściej mieści się sypialnia, ze względu na mniejszą wysokość pomieszczenia. Nie jest to jednak regułą. Ostatnimi czasy modne stały się antresole w małych, tanich domkach jednorodzinnych, do 35 m2 powierzchni, nie wymagających pozwolenia na budowę. Antresola pozwala na powiększenie przestrzeni użytkowej nawet do 50 metrów kwadratowych. Antresola w domu różni się od piętra tym, że nie posiada ścian, odgradzających od pozostałej części domu, na przykład od salonu – Te dane są dostarczane przez portal kolejnyrozdzial.pl.
Kiedy warto budować antresole
Antresole można wybudować na kilka sposobów:
- antresola w domu, zastępująca część piętra,
- antresola na strychu – adaptacja części niskiego poddasza z bezpośrednim wejściem z pokoju lub przedpokoju,
- antresola w pokoju, zabudowująca część pokoju,
- mini antresola – łóżko, głównie w pokoju dziecięcym lub nastolatka.
Najczęściej antresole budowane są w celu zwiększenia powierzchni. Budując antresolę, zyskujemy większą przestrzeń dzienną, a jednocześnie – sporych rozmiarów część sypialną, oddzieloną od reszty pomieszczenia.
Łóżko na antresoli sprawdzi się zwłaszcza w starszym budownictwie, gdzie wysokość pomieszczenia pozwala na swobodne rozdzielenie go na dwie części. W zimie antresola ma jeszcze jeden dodatkowy aspekt: ciepłe powietrze gromadzi się u góry, można więc w nocy zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Antresola w pokoju dziecięcym i młodzieżowym
Dzieci uwielbiają wszelkie schowki, strychy i antresole. Najlepszym przykładem mini antresoli jest łóżko piętrowe, przy którym pomiędzy dziećmi zawsze dochodzi do „zaklepywania”, kto śpi na górze. Łóżko piętrowe spełni swoje zadanie w przypadku, gdy w pokoju dziecięcym mieszka rodzeństwo. Każde z dzieci ma wówczas zapewnioną prywatną przestrzeń. Łóżko piętrowe sprawdza się również w sytuacjach, gdy wysokość pomieszczenia nie pozwala na wykonanie stabilnej, stałej antresoli.
W pokoju nastolatka łóżko z antresolą również znajdzie swoje zastosowanie. W przestrzeni pod łóżkiem zmieści się wygodne biurko, kącik wypoczynkowy lub garderoba.
Łóżko na antresoli aranżacje
Załóżmy, że posiadamy wysokie pomieszczenie, które chcemy w ciekawy sposób zaaranżować na sypialnię. Aranżacja łóżka na antresoli może stanowić świetną zabawę oraz przynieść efekt, zarówno praktyczny, jak i estetyczny. Na co należy zwrócić uwagę, by uzyskać zadawalające rezultaty?
- zachowaj proporcje – wielkość antresoli musi być dopasowana do pomieszczenia. Zbyt duża antresola przytłoczy mały pokój, natomiast miniaturowa antresola w dużym salonie może wyglądać karykaturalnie.
- dostosuj styl do pomieszczenia – konstrukcja, schody oraz barierki muszą wkomponować się w wystrój całego pomieszczenia.
- zachowaj bezpieczeństwo – antresola musi być stabilna oraz mieć wygodne do wchodzenia i schodzenia schody lub drabinę, zwłaszcza gdy korzystają z nich dzieci.
Łóżko na antresoli, w zależności od zagospodarowanej przestrzeni, można zaaranżować na wiele sposobów. Najprostszym, wykorzystywanym w przypadku małej ilości miejsca jest ułożenie na całej przestrzeni antresoli materaca, odgrodzonego od pokoju barierką. Wskazane jest, by na antresoli znalazła się lampka, która doświetli nasze łóżko. Znakomitym rozwiązaniem jest oświetlenie z wyłącznikami schodowymi, które pozwolą na włączanie i wyłączanie światła zarówno na antresoli, jak i na dolnej części kondygnacji.
Antresola, na której znajduje się więcej miejsca, może być zagospodarowana jak mały pokój. Osobne meble sypialne, komódka i dywaniki – tu wyobraźnia może poszaleć. Wskazany jest jednak minimalizm. Antresola jest pomieszczeniem widocznym z salonu. Zaproszeni do salonu goście będą czuli się nieswojo, patrząc z kanapy prosto na składzik rzeczy wszelakich, ulokowanych na antresoli.
Kiedy antresola jest częścią większego pokoju, na przykład salonu, warto zadbać o detale, takie jak ozdobne schody, barierki oraz zachowanie odległości łóżka od barierki. Dzięki temu antresola stanie się ozdobą salonu, ukrywając swoje funkcjonalne przeznaczenie.
Antresola w domu – podsumowanie
Antresola jest praktycznym i ciekawym rozwiązaniem, zarówno w przypadku braku miejsca w domu, jak i w sytuacji, gdy chcemy połączyć wysokie sufity w salonie z zagospodarowaniem przestrzeni nad pomieszczeniami funkcjonalnymi. Wykonując aranżacje łóżka na antresoli, należy jednak pamiętać, by zachować właściwe proporcje oraz zadbać o estetykę wykonania. Właściwie zaprojektowane antresole mogą stanowić nie tylko funkcjonalne pomieszczenie, ale również ozdobę domu.