Aby upiększyć swój ogród, balkon lub mieszkanie warto zainteresować się trawą ozdobną. Kiedy rośnie ona w naturalnym środowisku, często trudno dostrzec jej urok, ale kiedy jest odpowiednio wyeksponowana, potrafi wyjątkowo zachwycać swoim pięknem i elegancją. Trawy uprawiane w donicach i w ogrodzie to zazwyczaj krzyżówki, albo szlachetne odmiany tych dziko rosnących na łąkach – Ten fragment jest poskładany w całość przez bystre oczy specjalistów serwisu Poradniki Zdrowia.
Trawy ozdobne do domu – rodzaje
Trawy ozdobne do domu i do ogrodu można podzielić na kilka rodzajów:
– trawy wodne i lubiące wilgoć, wyglądają wyjątkowo korzystnie w towarzystwie oczek wodnych oraz ogrodów skalnych, to np. mozga trzcinowata i miskant chiński, który rośnie nawet do 2 m,
– trawy rozłogowe, które tworzą dywaniki, mogą być tłem dla innych roślin,
– trawy niskie do 50 cm, średnie do 100 cm, i wysokie powyżej 100 cm.
– bambusy wykorzystywane na żywopłoty,
– miskanty rosnące wysoko nawet do kilku metrów wysokości.
Trawy ozdobne w mieszkaniu nie są skomplikowane w uprawie, należy jednak dobrać odpowiednie gatunki do panujących warunków, stopnia nasłonecznienia i aranżacji wnętrza. Bardzo ważne jest podlewanie trawy, odpowiednie nawożenie, ponieważ potrzebują one regularnego nawożenia preparatami zawierającymi potas. Trzeba również wiedzieć, kiedy obcinamy trawy ozdobne, aby nie zaszkodzić ich wegetacji. Zazwyczaj taką czynność należy przeprowadzać wiosną.
Trawy ozdobne w mieszkaniu i w ogrodzie – o czym należy pamiętać?
W naturalnych warunkach na glebach piaszczystych rosną trawy kępkowe, takie jak np. mannica nadmorska, wydmuchrzyca piaskowa. Stanowiska suche preferują ostnice, z kolei na glebach wrzosowiskowych dobrze rośnie kostrzewa owcza. Trawy rosnące na bogatych próchniczych glebach to wiechlina i kostrzewa. Większość tych traw ma swoje odpowiedniki ozdobne. Na trawy ozdobne do domu zdecydowanie nadaje się wiechlina i kostrzewa, która jest popularną bazą do wykonywania krzyżówek. W pojemnikach na balkonie ładnie prezentują się trawy z ozdobnymi liśćmi, jak np. kupówka, która ma białe i żółte paskowane liście. Z kolei wydmuchrzyca piaskowa charakteryzuje się długimi niebieskozielonymi pędami. Łatwa w uprawie jest psia trawka, tworzy ona zbite kępki, ma stalowe kłosy i charakteryzuje ją silnie rozrastający się system korzeniowy. Mozga trzcinowata to niezwykle ozdobna i wysoka roślina, która osiąga wysokość około 3 metrów, dlatego wymaga większej donicy. Uprawa traw ozdobnych jest prosta, ale wymaga odpowiedniej systematyczności i wiedzy, kiedy przycinamy trawy ozdobne po zimie.
Cięcie traw – kiedy przycinamy trawy ozdobne po zimie?
Należy pamiętać, że ważne jest, kiedy obcinamy trawy ozdobne, niektórzy wykonują tę czynność jesienią, ale korzystniej jest, kiedy przycinamy trawy ozdobne po zimie, najlepiej w marcu. Przycinanie jesienią nie jest korzystne dla ich systemu korzeniowego oraz zimowania. Źdźbła są w dużym stopniu ochroną dla systemu korzeniowego. Najlepszym czasem, kiedy przycinamy trawy ozdobne po zimie, jest okres, w którym środek kępy zaczyna się zielenić. Najrozsądniejszą wysokością jest cięcie około 10 cm nad ziemią, zbyt krótkie cięcie jest niebezpieczne, ponieważ można łatwo uszkodzić pojawiające się młode odnogi. Najlepszym rozwiązaniem, kiedy obcinamy trawy ozdobne, jest przytrzymanie jedną ręką wszystkich pędów i równe ich cięcie drugą. Kiedy trawy są rozrośnięte, przycinanie jest czynnością, którą musi wykonać kilka osób. Można również trawę związać na odpowiedniej wysokości sznurkiem, większe okazy trzeba przycinać trochę wyżej, na wysokości około 20 cm. Do cięcia trzeba używać narzędzi ogrodniczych, sekatorów albo specjalnych nożyc.
Niektórych traw nie należy przycinać wcale, są to zazwyczaj dekoracyjne turzyce i zimozielone rośliny, które cały czas zachowują swoje barwy. W takim wypadku wystarczy je wyczesać metalowymi grabiami i delikatnie przyciąć same suche końcówki. Wiele ozdobnych traw, np. turzyce bardzo długo mogą nie odrastać, niektóre zielenieją dopiero pod koniec kwietnia, dlatego nie należy spieszyć się z ich wymianą.
Początkujący ogrodnicy – trawy ozdobne do mieszkania
Dla osób, które dopiero zaczynają hodować trawy ozdobne, dobrym pomysłem mogą być rośliny jednoroczne, jak np.:
– palczatka cytrynowa, która ma ostro zakończone liście, pachnie cytrusami, osiąga wysokość około 80 cm, lubi słoneczne stanowiska.
– włośnica wielkokłosowa, lubi ciepłą i przepuszczalną glebę, dorasta do 1 m wysokości,
– dmuszek jajowaty to niewielki gatunek traw ozdobnych do domu, który ma oryginalne kwiatostany, dobrze prezentuje się na podłożu przysypanym żwirem i kamieniami.