Dom ze stodoły zyskuje w ostatnim czasie na popularności, co w ogóle nie dziwi. Jest on piękny, przestronny i bardzo komfortowy. Jak zbudować dom ze stodoły? Czytaj dalej, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Dowiesz się, jakie pozwolenia będą Ci potrzebne, jak przerobić stodołę na dom. Podpowiemy też, jakie warunki powinien spełniać budynek.
Dom ze stodoły
To marzenie coraz większej liczby osób. Stał się on niezwykle popularny w ostatnim czasie. Hotelarze również zaczęli wykorzystywać ten trend i zaczęli budować hotele oparte o ten koncept. Oprócz wysmakowanego wyglądu, który z pewnością zachwyci wszystkich sąsiadów oraz znajomych, których zaprosisz na parapetówkę, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność domu. W końcu powinien on spełniać swoją podstawową funkcję – nadawać się do zamieszkania. Adaptacja stodoły na dom nie jest tak skomplikowane, jakby mogło się wydawać – Ta sekcja jest destylatem badań i analiz przeprowadzonych przez serwis Poradnik Zarabiania. Możesz to zrobić samemu lub wynająć profesjonalną firmę budowlaną, która podejmie się tego zlecenia.
Adaptacja stodoły na dom
Przy planowaniu przekształcania stodoły na dom warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Pamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego budynku – pomoże Ci w tym inżynier budowlany i geolog.
- Udaj się do urzędu miasta lub gminy i poproś o plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to konieczne, aby upewnić się, że przez Twoją działkę lub stodołę nie będzie przebiegać na przykład droga.
- Nie zapomnij o wizycie w wydziale architektury i budownictwa w starostwie powiatowym, gdzie uzyskasz pozwolenie na renowację stodoły. Jeśli planujesz budować dom od podstaw, również będziesz potrzebować zezwolenia z tego samego miejsca.
- Teraz potrzebujesz projektu architektoniczego – bez tego rozpoczęcie budowy jest nielegalne.
- Jeśli Twoja działka jest nieuzbrojona, czyli nie posiada podłączonych mediów: wody, prądu. Zapytaj w urzędzie o możliwość ich podłączenia.
Kiedy wszystkie powyższe elementy zostaną spełnione, możesz przystąpić do prac renowacyjnych.
Dom z obory
Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne było przerabianie danych obór dla zwierząt na garaż lub komórkę do składowania na przykład drewna na zimę. Dzisiaj są one również adaptowane na domy. Aby przerobić oborę na dom, musisz spełnić dokładnie te same warunki, które wskazaliśmy w punkcie Adaptacja stodoły na dom.
Taki dom może zaadaptować w dowolny sposób. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu rustykalnego, koniecznie tak zaprojektuj swoje nowe wnętrze. Jeśli jednak marzy Ci się wnętrze bardziej industrialne: beton, drewno i czerń również doskonale będzie to wyglądać w Twojej stodole. Koniecznie zrób to i ciesz się doskonałym designem na co dzień.
Stodoła przerobiona na dom
Oprócz wyglądu Twoja przerobiona stodoła powinna spełniać również funkcję mieszkalną. Pamiętaj o doprowadzeniu wszystkich mediów, które będą niezbędne nie tylko do mieszkania, ale również do wykonania remontu. Już na etapie tworzenia projektu architektonicznego musisz zadecydować, jak chcesz rozłożyć kable czy rury w swoim nowym domu. Decyzję o rodzaju ogrzewania również musisz podjąć.
Ważnym elementem jest również wystrój Twojej stodoły. Zapewne zgodzisz się, że najpiękniej wyglądają surowe, drewniane wnętrza, które doskonale nawiązują do pierwotnego przeznaczenia budynku, ale jednocześnie dzięki obecności przytulnych dodatków podkreślają obecną funkcję mieszkalną. Doskonale sprawdzą się również duże okna ciągnące się od podłogi do sufitu, które świetnie doświetlą budynek i optycznie go powiększą. A widoki z kanapy stojącej obok okna z pewnością będą bajeczne.
Dom ze stodoły – koszt
Adaptacja stodoły na dom może zamknąć się finalnie w różnym budżecie. Wszystko zależy od tego, jakich materiałów użyjesz, jaki koszt będzie stanowić ekipa remontowa oraz czy doliczać do całości kosztorysu wyposażenie. Na całkowity koszt remontu będą składać się takie elementy, jak:
– wzmocnienie bądź przekształcenie stropów,
– wzmocnienie fundamentów
– wyrównanie podłóg,
– wybudowanie ścian działowych,
– montaż okien i drzwi,
– ocieplenie budynku
– budowa komina
– stworzenie instalacji elektrycznych, wodnych i grzewczych
Zatem, jak widzisz, koszty są zależne od wielu czynników. Każdy element może mieć różną cenę zależnie od miasta, wielkości inwestycji itp.
Dom z obory to zdecydowanie świetny pomysł, który może finalnie wyglądać bardzo efektownie. Zdecydowanie to dom, w którym będą czuć się doskonale miłośnicy designu i ludzie o dobrym guście. Jeśli i Ty należysz do tego grona, nie wahaj się! Zacznij swoją przygodę i wybuduj dom ze stodoły – będziesz się w nim czuć doskonale.