Słoneczna i bezdeszczowa pogoda za oknem sprawia, że Polacy więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Niektórzy poświęcają letnie miesiące oddając się aktywnemu wypoczynkowi np. uprawiając sport, inni preferują spotkania towarzyskie przy grillu. Z uwagi na fakt, że nie wszyscy rodacy mają do dyspozycji ogródek działkowy lub dom z tarasem wielu zastanawia się czy można legalnie zrobić grilla na balkonie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.
Grillowanie na balkonie – kwestie prawne
Czy można robić grilla na balkonie? Wiele osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym zadaje sobie to pytanie zanim zaprosi znajomych czy rodzinę na imprezę barbecue. Nikt nie chce, żeby biesiadowanie zostało przerwane przez przyjazd policji, albo w najgorszym wypadku straży pożarnej. Wspomnienia po takim spotkaniu na pewno zostaną w pamięci zaproszonych gości oraz właściciela na długo, jednak czy to ma być jedyna rzecz jaką będziemy chcieli zapamiętać z organizowanej przez nas imprezy?
W świetle polskiego prawa nie ma przepisów, które by zabraniały organizowania grilla na balkonie, niezależnie czy mówimy tutaj o grillu elektrycznym czy węglowym. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach jakich musimy przestrzegać organizując tego rodzaju przedsięwzięcie.
- Sprawdź czy regulamin Twojej wspólnoty mieszkaniowej nie zabrania rozpalania otwartego ognia na balkonach lub korzystania z grilli elektrycznych lub gazowych.
Pomimo, że Polskie prawo dopuszcza grillowanie na balkonie, to wewnętrzne przepisy wspólnot mieszkaniowych mogą zakazywać tego rodzaju praktyk. Przed zaproszeniem znajomych na grilla dobrze jest zatem upewnić się, czy można grillować na balkonie. Często zakaz grillowania może wynikać z faktu, że niektórym mieszkańcom może przeszkadzać dym jaki wydobywa się z żarzącego się węgla oraz zapach pieczonych potraw. Opary dymu mogą np. wniknąć w suszące się pranie lub np. spowodować zabrudzenie elewacji budynku, dlatego żeby uniknąć potencjalnych problemów dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy tego rodzaju praktyki nie są zakazane przez wspólnotę mieszkaniową, do której należymy.
- Grilluj w taki sposób, aby nie było to uciążliwe dla innych mieszkańców
Grillując na balkonie należy pamiętać, że nasza impreza nie może zakłócać spokoju pozostałych mieszkańców. Pamiętajmy o tym, żeby po godzinie 22 zachować ciszę, a także żeby podczas grillowania nie dopuszczać do nadmiernego powstawania dymu, który może przeszkadzać innym osobom. Może on w większej ilości powodować np. podrażnienia błoń śluzowych czy doprowadzić do łzawienia z oczu. Takie zachowanie ma również odzwierciedlenie w kodeksie cywilnym, dokładnie w artykule 144, który mówi o zakazie immisji. W przypadku, kiedy naszym sąsiadom będzie przeszkadzał dym podczas pieczenia potrwa może on wezwać policję, której wizyta może nie skończyć się na samym pouczeniu, a będziemy musieli liczyć się z zapłaceniem mandatu w kwocie minimum 500 zł. Dobrym pomysłem w takim przypadku może być rezygnacja z grilla węglowego na rzecz grilla elektrycznego, który na balkon będzie o wiele lepszym wyborem.
Jaki grill na balkon wybrać?
Skoro prawo dopuszcza grillowanie na balkonie, zatem należy się zastanowić jaki grill sprawdzi się w takich warunkach najlepiej. Decydując się na zakup grilla na balkon mamy wybór z szerokiej gamy urządzeń, które różnią się przede wszystkim rozmiarem, wyposażeniem oraz rodzajem medium grzewczego, które służy do przygotowywania potraw. W sklepach znajdziemy:
- grille na węgiel drzewny,
- grille elektryczne,
- grille gazowe.
Wady i zalety poszczególnych grilli
Grille opalane węglem drzewnym nie są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o użytkowanie ich na balkonach lub tarasach, ponieważ mamy w tym przypadku do czynienia z otwartym ogniem, przez co przewrócenie się takiego grilla może spowodować nie tylko poparzenie osób uczestniczących w imprezie, ale również stanowi on realne zagrożenie pożarowe, dlatego korzystając z niego musimy pamiętać, żeby miejsce, w którym grillujemy było odpowiednio zabezpieczone. Przede wszystkim w pobliżu nie było materiałów łatwopalnych np. gałęzi drzew czy krzewów balkonowych oraz, że promieniowanie cieplne powstające podczas grillowania na balkonie nie doprowadzi np. do zapalenia elewacji budynku czy innych instalacji.
Grille elektryczne na balkon wydają się idealnym rozwiązaniem do przygotowywania potraw z rusztu na loggiach czy tarasach. Ich największą zaletą jest to, że podczas grillowania nie mamy do czynienia z otwartym ogniem. Potrawy są podgrzewane za pośrednictwem elektrycznej grzałki. Ponadto możemy dowolnie sterować temperaturą w jakiej przyrządzane jest mięso czy warzywa. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad całym procesem gotowania. Grill na węgiel drzewny jest pozbawiony takiej możliwości. Dodatkowo grill elektryczny może być również dobrą opcją, jeżeli chcemy zrobić przyjęcie w deszczowy dzień lub zimą. Wystarczy zaprosić gości do środka, postawić grilla na blacie kuchennym i cieszyć się grillowanymi potrawami nawet w środku zimy. W przypadku grilla węglowego trudno sobie wyobrazić jego rozpalenie na blacie w kuchni lub na środku pokoju.
Kolejnym rodzajem grilli, które mogą być użytkowane na balkonach są grille gazowe. Zasilane są one gazem, który dostarczany jest z butli. W przypadku tego rodzaju urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę na poprawne podłączenie butli, żeby podczas korzystania z grilla nie doszło do wycieku gazu, oraz wybuchu. Ponadto trudno również sobie wyobrazić korzystanie z tego rodzaju grilla w pomieszczeniach zamkniętych, co jest niewątpliwą przewagą grilla elektrycznego.
Reasumując, grillując na balkonie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nasze przyjęcie nie było uciążliwe dla innych mieszkańców bloku, oraz żeby sam proces przygotowywania potraw nie powodował nadmiernego zadymienia. W tym celu może warto rozważyć zastąpienie rusztu opalanego węglem drzewnym grillem elektrycznym, który jest o wiele bezpieczniejszy podczas użytkowania, a przy tym można z niego również korzystać zimą, w pomieszczeniach zamkniętych.