Winyl, PCV czy PVC
Polichlorek winylu, bo właśnie o tym mowa, otrzymywany jest z polimeryzacji chlorku winylu. Jest to surowiec do wytwarzania tworzyw sztucznych. Istnieje również pod nazwą winylu. Międzynarodowa i poprawna nazwa użytkowa to również PVC, lecz w Polsce przyjął się skrót PCV. Ten materiał ma bardzo dużą mechaniczną wytrzymałość, jest plastyczny, odporny na wiele rozpuszczalników. Służy do wyrobów stolarki okiennej i drzwiowej, wyrobów foliowych, rur, drobnych przedmiotów. Dzięki swoim właściwościom zyskał również uznanie jako alternatywa dla płytek ściennych i podłogowych. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na szorowania.
Panele winylowe
Panele podłogowe można śmiało zastąpić panelami winylowymi. Wyglądają identycznie, są trwałe. Znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu, ponieważ nie przyjmują wody. Tak więc śmiało można je zamontować również w łazienkach. Są też bardzo łatwe w montażu i można je założyć samodzielnie, nawet bez doświadczenia w pracach wykończeniowych. W marketach budowlanych znajdziemy panele winylowe samoprzylepne oraz panele winylowe wymagające przyklejenia na specjalistyczny klej. W łatwy i szybki sposób można więc odświeżyć lub wykończyć pomieszczenie.
Płytki PCV, płytki winylowe
Płytki PCV, inaczej płytki winylowe, są zamiennikiem zwykłych płytek lub gresów. Dzięki swoim zaletom, takim jak łatwość zamontowania, odporność i dobre czyszczenie są coraz częstszym wyborem konsumentów. Można je wykorzystać w kuchni, łazience lub w innym pomieszczeniu. Bez żadnego problemu zmyje się z nich tłuszcz, olej bądź jakieś chemiczne zabrudzenia. Jest to bardzo wytrzymały materiał, lecz jednocześnie elastyczny. Za pomocą noża lub nożyka do cięcia bez problemu dotnie się wybrany kształt. Można je śmiało montować również na ścianach, nie ma obawy że po pewnym czasie odpadną.
Montaż płytek i paneli winylowych
Montaż płytek bądź paneli PVC wygląda podobnie. Najpierw należy przygotować powierzchnię. To znaczy powinna być czysta, wolna od pyłków i wszelakich nierówności. Jeśli występują nierówności albo ubytki można zastosować zaprawę samopoziomującą. Po jej wyschnięciu śmiało można zakładać zakupiony materiał winylowy. W ofercie sklepów budowlanych znajdują się płytki/panele PCV samoprzylepne. Odkleja się folię i bezpośrednio przykleja na podłoże. Jeśli nie jest to opcja samoprzylepna można dokupić klej i z jego zastosowaniem przykleić płytki lub panele. Po założeniu należy przeciągnąć po materiale plastikową szpachelką, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Panele lub płytki są już z fugami, tak więc nie są potrzebne krzyżyki ani żadne dodatkowe przedmioty. Przy zakładaniu tego typu wykończenia tak samo jak przy zwykłych płytkach czy panelach możemy materiał położyć równolegle do ściany, w karo lub jodełkę. To już zależy od wielkości płytek bądź paneli i przede wszystkim od inwencji twórczej inwestora. Montaż należy rozpocząć od drzwi wejściowych. Tam powinna znaleźć się cała płytka/panel. Później w zależności od planu należy kontynuować montaż przez resztę pomieszczenia. W miejscach gdzie nie występuje cała płytka można z pomocą nożyka do cięcia przyciąć na wybrany kształt lub rozmiar. Warto pamiętać, aby taką płytkę zamontować przyciętą stroną do ściany, ponieważ na wierzch przeważnie montowana jest jeszcze listwa przypodłogowa. Podłoga winylowa może być montowana na ogrzewanie podłogowe. Montaż takiej podłogi nie jest trudny, nie wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu monterskiego i nie jest czasochłonny. Dodatkowo płytki PCV występują w szerokiej gamie kolorystycznej, z wzorami, gładkie. Wybór jest niemal tak duży jak przy tradycyjnych płytkach podłogowych. Panele winylowe doskonale imitują panele drewniane, beton lub drewno. Różnicę można dostrzec jedynie poprzez bezpośredni dotyk. Są bardziej miękkie w dotyku niż tradycyjny panel podłogowy.
Czy linoleum jest podobny do wyrobów PCV? Nie można porównać podłogi winylowej do linoleum. Z pozoru wyglądają identycznie, lecz różnica występuje w budowie oraz procesie ich eksploatacji. Linoleum jest organiczne i z czasem się utlenia. Winyl zaś można po wykorzystaniu poddać recyklingowi. Tak więc obie opcje są trwałe i przyjazne dla środowiska.
Panele i płytki PCV posiadają szereg zalet. Są :
- tanie,
- odporne na działania mechaniczne i substancje,
- łatwe w utrzymaniu czystości,
- łatwe w montażu,
- występują w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnych rozmiarach.
Podsumowując podłogi winylowe są bardzo praktyczną alternatywą dla typowych płytek lub paneli podłogowych. Aby się o tym przekonać najlepiej sprawdzić samodzielnie. Taki rodzaj wykończenia podłogi można zastosować również w piwnicy czy garażu.