Styl rustykalny od kilku lat jest jednym z chętniej wybieranych przy budowie domu i urządzaniu wnętrz. Dzięki niemu można poczuć się przytulnie w swoim własnym domku lub mieszkaniu.
Oczywiście jest on obecny także w innych dziedzinach życia, np. w modzie, Jednak przede wszystkim najbardziej widoczny wydaje się być w architekturze i wystroju wnętrz.
Skąd pochodzi styl rustykalny?
Nazwa tego nurtu wywodzi się z angielskiego określenia „rustic” oznaczającego „wiejski”. Jest też wersja, że geneza nazwy znajduje się w języku francuskim – „rustique” – czyli wiejski, ludowy, polny.
Jego początki można odnaleźć w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to na przełomie XIX i XX wieku osadnictwo pojawiło się na szeroką skalę. Domy i wszystko, co się w nich znajdowało, tworzone było praktycznie ze wszelkich rzeczy, które były tanie i znajdowały się przysłowiowo było „pod ręką” Z reguły były to surowce i przedmioty proste, z drewna (szczególnie cedru alaskiego i orzesznika) i naturalnych surowców – Cytat oddaje mądrość autorów serwisu salondermica.pl.
Styl rustykalny charakterystyka
Główny założeniem tego trendu jest wykorzystywanie materiałów pochodzenia naturalnego. Piękne drewno, ręcznie tkane materiały (len, bawełna), kamień, cegła to podstawowe wyznaczniki. Do tego metalowe, postarzane elementy, najlepiej ze starego patynowanego mosiądzu. Imitacje skór i futer zwierzęcych, gliniane wazony i kwiatowe dekoracje jakby dopiero zebrane z łąki. Wszystko przywodzi na myśl przytulną wiejską chatkę.
Oczywiście nie oznacza to, że surowce są tanie i z drugiej ręki. Często dzieje się wręcz przeciwnie.
Kolorystycznie królują kolory ziemi: brązy, beże, przyszarzone biele, zielenie. Nawiązują one bezpośrednio do natury.
Meble powinny być proste, być (lub wyglądać na) ręcznie robione, z widocznymi słojami – najlepiej z litego drewna. Warto poszperać na aukcjach i targowiskach. Często oferowane są w takich miejscach perełki meblarskie w rustykalnym stylu.
Jak przekształcić wnętrze w rustykalną przestrzeń?
Aby nadać rustykalny charakter gotowemu już wnętrzu wystarczy kierować się kilkoma najważniejszymi wskazówkami:
- Zastosować drewniane belki. Mogą ozdabiać sufit, służyć jako kolumny lub być elementem ścian.
- Część ścian pomalować na biały kolor, część ozdobić naturalnym kamieniem lub cegłą (najlepiej starą, odzyskaną z rozbiórki).
- Do urządzenia pomieszczeń wykorzystać stare meble i antyki.
- Udekorować wnętrza naturalnymi tkaninami, wiklinowymi koszami, glinianymi wazonami, itp. Warto stawiać na rękodzieło, ludowe, kolorowe wzory.
- Zadbać o odpowiednie oświetlenie. Źródła światła o ciepłej barwie dodadzą wnętrzom przytulności.
Dlaczego wybrać rustykalny styl?
Współcześnie styl rustykalny nowoczesny ma wiele zalet i właściwie nie ma wad.
- Domy i wnętrza są przytulne i przywodzą na myśl wakacje spędzone na wsi. Wyglądają stylowo i sielankowo. Sprawia to, że chętnie się do nich wraca i w nich mieszka.
- Naturalne surowce i materiały są przyjazne dla środowiska. Również przebywanie wśród nich jest korzystne dla człowieka.
- Klasyka – ten styl jest zawsze modny i ponadczasowy. Wnętrza rustykalne wyglądają, jakby zostały zatrzymane w czasie.
- Przy odrobinie wysiłku i chęci pozwala zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie uratować od zniszczenia wiele pięknych, starych przedmiotów.
Czy rustykalne wnętrza mogą być glamour?
Oczywiście. Mogą być glamour, mogą oferować nutę nowoczesności, mogą też nawiązywać do skandynawskich klimatów. Styl rustykalno nowoczesny może mieć kilka wariantów.
Utrzymany w jasnej kolorystyce, kojarzy się z prostotą skandynawskich domów i wnętrz.
Natomiast ciemny kolor (np. ciemna zieleń) połączona ze złotymi elementami doda do rustykalnych wnętrz powiewu klasyki glamour.
Warto też pokusić się o eksperymenty i próbować do klasycznego wnętrza rustykalnego wprowadzić nieco elementów nowoczesnych, np. betonu lub nierdzewnego, srebrnego metalu. Umiejętnie dodane stworzą coś oryginalnego, nowoczesnego, a jednocześnie nie spowodują zagubienia sielskości i przytulności rodem z wiejskich chałup. Jednak w takich przypadkach wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalnego architekta wnętrz, który najpierw przygotuje wizualizację w komputerze. Pozwoli to podjąć wspólnie właściwą decyzję bez popadania w niepotrzebne koszty i utratę czasu w przypadku nieudanego efektu eksperymentu.
Ukochany, wymarzony dom powinien być azylem, oazą, w której można poczuć się bezpiecznie, przytulnie i sielsko. Można się wyciszyć, przytulić do ciepłej poduszki i być w zgodzie z naturą. Taką gwarancję daje dom i jego wnętrze urządzone w ponadczasowym stylu rustykalnym.