Oświetlenie to efektowna ozdoba domu i ogrodu.
Każdy z nas wie, jak ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu odgrywa światło. Jego źródła mogą być różnorodne – lampy, żarówki, ogień z kominka czy świeczki – wszystko to daje nam oświetlenie, które pomaga przy codziennych czynnościach, a dodatkowo stanowi ozdobę i element stylowego wyposażenia domu. Dzięki nowoczesnym możliwościom możemy decydować się na różne barwy światła, które odpowiednio dobrane będą współgrać z konkretnymi wnętrzami, dodatkowo wiele urządzeń posiada możliwość sterowania natężeniem światła, dzięki czemu możemy przystosować oświetlenie do aktualnych potrzeb domowników. Oświetlenie jest nieocenionym czynnikiem niezbędnym do życia. Często przekonujemy się o tym podczas chwilowej awarii prądu – wtedy z powodzeniem światło elektryczne zastępujemy świecami czy latarkami na baterię – Ten segment jest wynikiem analizy ekspertów portalu https://bud-invest.com.pl. Wyposażenie domu w elementy oświetlające może być kosztownym przedsięwzięciem, szczególnie jeśli decydujemy się na umieszczenie wielu źródeł światła zarówno w domu jak i ogrodzie. Jednak aby ograniczyć koszty, a dodatkowo wykorzystać elementy obecne w każdym domostwie można zdecydować się na zaprojektowanie lampy DIY (z ang. „do it yourself” – czyli „zrób to sam”).
Jak samodzielnie zrobić lampę, aby była stylowym elementem dekoracyjnym?
Możliwości w tym temacie mamy naprawdę sporo. Warto na samym początku zastanowić się do jakiego stylu chcemy dopasować lampę, którą wykonamy. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć listę przedmiotów potrzebnych do jej wykonania. Sprawdźmy, w jakim klimacie urządzone jest wnętrze, dla którego będziemy projektować lampę – czy jest to styl skandynawski (białe ściany, minimalistyczne wykończenia), boho (dużo wikliny i elementów drewnianych), czy może nowoczesny (elementy złota, czerni). Po określeniu stylu panującego we wnętrzu możemy rozejrzeć się po domowych składzikach w poszukiwaniu elementów, które mogą przydać się nam w procesie tworzenia lampy:
• dla stylu skandynawskiego przydadzą się: pomalowane na biało elementy drewna, stare lustro, które można wykorzystać do stworzenia mozaiki, eleganckie żarówki o prostych kształtach,
• dla stylu boho warto odszukać: elementy surowego drewna, wiklinę, jutowe sznurki,
• dla stylu nowoczesnego mile widziane: wszelkie elementy koloru złotego i czarnego np. kawałki metalowych ramek, czarne płótno.
Jak zrobić lampę krok po kroku.
Samodzielne przygotowanie lampy nie wymaga profesjonalnych zdolności – wystarczą chęci i odrobina cierpliwości podczas jej przygotowania. Jeśli dodatkowo mamy umiejętności manualne i np. potrafimy wykonać klosz z wikliny będzie to dodatkowym atutem podczas pracy. W zależności od wyboru konkretnego stylu krok pierwszy będzie zawsze taki sam – na początku należy określić projekt lampy DIY – warto rozrysować go na kartce papieru, aby później wzorować się na nim podczas tworzenia kolejnych elementów. Drugi krok to przygotowanie podstawy, czyli elementu na którym będziemy pracować – w zależności od wyboru stylu lampa może posiadać różne kształty – można stworzyć bryłę na kształt kwadratu czy okrąg, na który nałożymy wiklinowy kosz. Podstawę możemy wykonać z elementów metalowych lub drewnianych łącząc ją specjalnym klejem do drewna czy metalu. Całość konstrukcji możemy później pomalować np. sprayem w wybranym kolorze. Gdy podstawa jest już gotowa przechodzimy do kolejnego kroku, czyli stylizacji naszej lampy. Możemy zdecydować się na nałożenie wiklinowego klosza za pomocą gorącego kleju lub założyć na konstrukcję płótno, które dodatkowo należy dociąć do wymiarów bryły i zszyć używając do tego np. zszywacza biurowego po wewnętrznej stronie lampy. Jeżeli zdecydujemy się na bardziej wymagającą formę projektowania to możemy skorzystać z możliwości, jakie daje nam wykorzystanie starego lustra. Kawałki potłuczonego szkła lub też wyciętego w odpowiednie kształty możemy wykorzystać do stworzenia mozaiki. Kawałki lustra układamy obok siebie w wybranej kompozycji i przyklejamy za pomocą gorącego kleju ze sobą. Po przygotowaniu bryły i jej zewnętrznej części ostatnim krokiem jest przymocowanie żarówki. Instalację, która pozwoli nam na zamontowanie jej znajdziemy w sklepach z materiałami budowlanymi.
Jak zrobić wiszącą lampę?
Aby przygotowana lampa mogła zawisnąć w danym pomieszczeniu potrzebujemy stworzyć dodatkowo element, który to umożliwi – może to być np. kawałek drewna lub metalu pomalowany na wybrany kolor, który następnie można zamontować w suficie za pomocą odpowiednich śrub. Jeśli miejsce, w którym ma zawisnąć lampa jest szczególnie wymagające możemy poprosić o pomoc w doborze instalacji potrzebnej do zawieszenie osobę, która na co dzień doradza klientom w tych kwestiach – np. pracownika sklepu z oświetleniem. Stworzenie lampy DIY to nie tylko świetny pomysł na oszczędność i ekologię – dzięki wykorzystaniu elementów, które posiadamy w domu, ale również niesamowita satysfakcja z faktu posiadania samodzielnie stworzonego elementu, który jest nie tylko piękny ale i funkcjonalny.