Leasing to jedna z form finansowania. Występuje obok innych opcji takich jak: zakup za gotówkę, na kredyt, wynajem. Z lokali mieszkalnych można korzystać dzięki każdej z tych opcji. Leasing mieszkania to możliwość najmniej znana. Ma swoje wady i swoje zalety. Jest równie dobrą propozycją, jak inne. W niektórych sytuacjach może być najlepszą.
Jak działa leasing i czego dotyczy?
By zastanawiać się nad opłacalnością jakiejś opcji, trzeba wiedzieć, na czym ona polega. Trzeba dobrze poznać leasing – co to za opcja finansowania? Wybierając tę możliwość, zyskuje się prawo do użytkowania czegoś w zamian za regularnie płacone raty. Leasing trwa określony w umowie czas. Po zakończeniu umowy jest możliwość zyskania prawa własności do użytkowanej rzeczy. Nad tym, czy leasing się opłaca, wcześniej czy później będzie musiał zastanowić się każdy albo prawie każdy. To dlatego, że dotyczy on różnych rzeczy – Fragment pochodzi z wiedzy fachowej autorów serwisu Beauty Raj. Jest duże prawdopodobieństwo, że któraś z nich zainteresuje każdego, kto to czyta. Leasing może dotyczyć m.in.:
- sprzętu komputerowego,
- maszyn,
- samochodów,
- mieszkań.
Leasing mieszkania – co można zyskać?
Umowa leasingu oznacza, że nie trzeba mieć gotówki na zakup. To samo zyskuje się przy kredytach. Jest jednak duża różnica, czy ktoś zdecyduje się na leasing mieszkania, czy na kredyt. Wybierając pierwszą opcję, nie traci swojej zdolności kredytowej. Każdy kredyt ją obniża, a gdy jest na zakup lokalu mieszkalnego, to jego wartość jest znaczna. Jeśli wybiera się leasing, to zdolność kredytowa nadal jest, więc można wziąć kredyt, gdyby był potrzebny. Może się też zdarzyć, że z tych dwóch opcji jedynie leasing jest możliwy. Nie każdy ma zdolność kredytową pozwalającą wziąć kredyt hipoteczny.
Jak upłynie termin umowy leasingu, można otrzymać to, co było jego przedmiotem, na własność. To alternatywa dla wynajmu. Przy wynajmie też nie trzeba gotówki na zakup, też nie obniża się zdolność kredytowa. Jednak nie zyska się mieszkania po określonym czasie. I to jest to, co bardzo podoba się w tym, jak działa leasing, że osoba robiąca opłaty jest coraz bliżej prawa własności. Firma, która decyduje się na leasing, ma korzyści podatkowe. Może obniżyć wysokość płaconych podatków. By ocenić opłacalność leasingu, trzeba pamiętać o zaletach:
- nie ma jednorazowego dużego wydatku,
- nie obniża się zdolność kredytowa,
- po upływie umowy lokal jest na własność,
- są korzyści podatkowe.
Mieszkanie w leasing – słabe strony
Są także słabe strony. Gdyby było inaczej leasing mieszkań byłby popularniejszy od brania kredytów. Przede wszystkim leasingodawcy musi się to opłacić. Dlatego opłaty są wysokie. Po określonym czasie i zrobieniu wielu opłat lokal mieszkalny czy inny jest własnością leasingobiorcy. Jednak całościowy koszt jest większy niż przy kredycie hipotecznym. Zastanawiając się, czy leasing się opłaca, trzeba pamiętać, że jest to opcja dla lokali od określonej kwoty. Jest minimalna wartość, od której opłaca się leasingodawcy oferować tę opcję. To może być lokal powyżej potrzeb kogoś, kto chciałby z tej opcji skorzystać. Problemem może też być długi czas umowy leasingu na mieszkanie. W przypadku wynajmu nie ma tego problemu.
Nie każdy może skorzystać z leasingu. Konieczne jest zabezpieczenie. Leasingodawca oceni też, czy ktoś, kto chce skorzystać z tej opcji, ma możliwość regularnego spłacania rat. To, co nie spodoba się osobie, które chce się dowiedzieć o leasing – co to jest, to formalności. To poważne zobowiązanie, więc i formalności jest dużo, ale to nie zniechęci kogoś, kto uzna leasing za opłacalny. W przypadku kredytu hipotecznego jest podobnie. Mniej formalności trzeba przy wynajmie i zakupie za gotówkę.
Czy leasing się opłaca, czy wybrać inną opcję?
Ogólne zasady, a zwłaszcza to, jak działa leasing na mieszkania, sprawiają, że najbardziej opłaca się ta opcja firmom. Mają korzyści podatkowe bardzo ważne przy prowadzeniu działalności. Nie muszą przeznaczać oszczędności, jeśli je mają, na zakup lokalu na własną działalność. Dzięki temu, że nie biorą kredytu, nie tracą zdolności kredytowej. Jest to troska o płynność finansową firmy. Jeśli miałaby problemy finansowe, może się wspomóc pieniędzmi z banku. Najchętniej na leasing mieszkania decydują się firmy średnie i duże. Małe nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. Comiesięczne opłaty są znacznej wartości. Rynek leasingu konsumenckiego nie jest jeszcze rozbudowany, jeśli dotyczyć ma on mieszkań. Ze względu na całościowy koszt nabycia mieszkania osobom prywatnym mniej się to opłaca.
Leasing mieszkań najbardziej opłaca się firmom – takim, które mogą sobie na tę opcję pozwolić. Warto go wybrać wtedy, gdy z różnych względów chce się uniknąć kredytu. Dodatkowa zaleta, czyli korzyści podatkowe, także jest cenna.