Ogród, czy to przydomowy, czy miejski, czy firmowy ma być miejscem relaksu i wypoczynku. Nic nie regeneruje tak dobrze, jak kontakt z naturą. Niestety w klimacie umiarkowanym, zimy są ostre i większość uprawianych gatunków zrzuca liście. Właściciele ogrodów próbują ratować ich całoroczną dekoracyjność przez różne ozdoby, rzeźby, czy biżuterię ogrodową. Jednak zieloną przestrzeń można zaprojektować tak, żeby cieszyła oko przez cały rok. Nawet w bezśnieżne zimy. Ważną część nasadzeń stanowią krzewy. Różnej wielkości, kształtów i kolorów mogą stanowić całoroczną ozdobę. Dobrane w odpowiednie kompozycje spełnią nie tylko funkcję wizualnych dekoracji, ale będą też praktyczną ochroną przed wiatrem, a czasem źródłem witamin.
Kolorowe krzewy do ogrodu
Wybierając rośliny do ogrodowych nasadzeń, musimy dobrać je pod kątem warunków, w jakich będą rosły. Inne krzewy ozdobne będą się dobrze czuły w pełnym słońcu, a inne w cieniu. Ważne jest też pH gleby i jej rodzaj. Ważne jest także, czy rośliny mają jedynie cieszyć oczy, czy również pełnić funkcję użytkową, np. dając jadalne owoce. W tym opracowaniu przedstawimy kilka najbardziej popularnych krzewów o niewielkich wymaganiach, z których uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. W tym subiektywnym rankingu najpiękniejszych krzewów zimozielonych znalazły się:
- irgi
- berberysy
- bukszpany
- mahonie
- oczary
- ostrokrzewy
- oraz krzewy i karłowate odmiany drzew iglastych
Spośród wszystkich wymienionych rodzajów można wybrać najbardziej odpowiednie gatunki i kultywary – odmiany uprawne.
Cieszą oczy przez cały rok
Wśród rodzaju irga znajdziemy zarówno płożące się krzewy, jak i niewielkie drzewka. Wszystkie łączy bardzo dekoracyjny wygląd. Poskręcane pędy, drobne, lśniące ciemnozielone liście, które nie opadają na zimę i mnogość kolorowych owoców, czynią je wyjątkowo dekoracyjnymi. Owoce irg najczęściej przyjmują postać drobnych, czerwonych kuleczek, którymi roślina jest obsypana. Jednak zdarzają się odmiany o owocach białych i pomarańczowych. Irga to jeden z najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim wymaganiom i pięknemu wyglądowi, który utrzymuje się przez cały rok. Z kolei berberysy częściowo tracą na zimę liście, ale ich obsypane jadalnymi i bogatymi w witaminę C owocami, stanowią ozdobę wśród nagich gałązek. Odmiany berberysów znacznie różnią się wielkością, pokrojem, kształtem i kolorami owoców. Te ostatnie lubiane są też przez ptaki. Doskonale znane bukszpany, często używane do tworzenia formowanych żywopłotów, również nie tracą liści na zimę. Niestety w ostatnich latach zagraża im, przybyła z Azji ćma bukszpanowa. Mahonie i nieco podobne do nich ostrokrzewy wyróżniają się skórzastymi, głęboko powcinanymi liśćmi o głębokiej, ciemnozielonej barwie. Tych nie tracą na zimę, a dodatkową ozdobę stanowią duże, czerwone i błyszczące owoce. Gałązki ostrokrzewu używane są do tworzenia świątecznych wieńców i stanowią częsty motyw bożonarodzeniowych ozdób. W tym zestawieniu oczary wypadają skromnie, ale … już pod koniec zimy ich nagie, brązowe gałązki obsypują się żółtymi i pomarańczowymi, frędzlowatymi kwiatami. Te wyglądające jak wycięte z bibułki tworzą kontrast z szarościami, a nierzadko i śnieżną bielą, ogłaszając rychłe nadejście wiosny.
Rośliny całoroczne do ogrodu
Ogród to nie tylko krzewy. W założeniach naturalistycznych docenia się jego piękno przez cały rok. Zaschnięte trawy ozdobne, czy kwiatostany przyprószone śniegiem. Wszystkie nadają charakteru. Wieczną zielenią cieszą także krzewy i karłowate odmiany drzew iglastych. Tuje, cyprysiki, jałowce, jodły, czy sosny nie gubią na zimę igieł i wśród bieli stanowią kolorowe plamy. Odpowiednio wkomponowane w przestrzeń ogrodu stanowią jego fundament, wokół którego toczy się, zmieniające się w każdym sezonie życie. Wybierając rośliny zimozielone, należy jednak pamiętać, że są one, generalnie bardziej wrażliwe na przemarzanie, niż ich pozbywający się liści kuzyni. Warto, zatem przed nadejściem mrozów, okryć ziemię pod nimi tak, żeby zabezpieczyć bryłę korzeniową. Prawidłowo zabezpieczone i pielęgnowane ozdobne krzewy zimozielone, odwdzięczą się bujnym wzrostem, a niektóre z nich obfitym kwitnieniem, czy jadalnymi lub dekoracyjnymi owocami. Wyżej wymienione nie wyczerpują ogromnej puli możliwości. Najładniejsze krzewy zimozielone to pojęcie bardzo subiektywne, podobnie jak ciekawe krzewy do ogrodu. Niewątpliwie na bliższą uwagę zasługują także popularne, kwitnące wczesną wiosną forsycje, których żółte kwiaty są nie tylko słoneczną ozdobą, ale i cennym źródłem witaminy C i rutyny i wiele innych. Dobierając rośliny różniące się pokrojem i kolorami, można stworzyć ogród, który będzie dekoracyjny przez okrągły rok, a nawet jesienne, czy zimowe spacery wśród jego zmieniających się kolorów, będą wielką przyjemnością.
Teksty źródłowe pochodzą ze strony: https://ebudowadomu.pl/