Beton – klasa sama w sobie
Beton bez wątpienia jest jednym z najbardziej wdzięcznych materiałów budowlanych. Jego niepowtarzalna struktura i rozmaite odcienie szarości idealnie sprawdzą się jako ozdoba wielu wnętrz, nie tylko tych o rustykalnym wykończeniu. Charakterystyczna faktura betonu z powodzeniem jest wykorzystywana zarówno do ozdoby ścian, jak i samych podłóg. Ponadto absolutnym hitem ostatniego czasu stały się donice betonowe, które nadają naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru – Ta sekcja jest wynikiem pracy redakcyjnego zespołu portalu Poradnik Zarabiania.
Betonowa donica – zrób to sam!
Koszt takiej donicy waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w zależności od jej rozmiaru. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Dlatego właśnie w naszym artykule pokażemy jak samodzielnie wykonać donice z betonu. Bez obaw, jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia z projektami DIY, opisana przez nas technika z pewnością sprawdzi się również u początkujących.
Jakie materiały przygotować?
Do wykonania wymarzonej donicy najpierw będą Ci potrzebne:
- beton budowlany
- rękawice ochronne
- olej (parafinowy lub spożywczy)
- gotowe formy do donic betonowych lub te zrobione samodzielnie
- wiadro do mieszania betonu
- ozdoby wedle uznania – np. szkiełka, muszelki – którymi chcielibyśmy dodatkowo ozdobić naszą donicę
- folię (np. malarską) do ochrony podłogi przed betonem
Jak wykonać formę do donicy betonowej?
Jeżeli chodzi o formę do wylania donicy betonowej, a co za tym idzie ustalenie jej odpowiedniego kształtu, ogranicza nas jedynie nasza kreatywność. Po określeniu naszego wymarzonego kształtu i rozmiaru, musimy przygotować 2 formy – najlepiej o takim samym kształcie. Za formę mogą nam posłużyć np.:
- 2 wiadra – przy czym ich średnica powinna różnić się od siebie o co najmniej 5cm, a w przypadku większych donic ogrodowych nawet 7cm;
- 2 kartony – po włożeniu mniejszego kartonu w ten większy, przestrzeń pomiędzy nimi powinna wynosić również ok. 5cm, a natomiast 7cm w przypadku większych donic ogrodowych;
- 2 wycięte formy ze styropianu – ich kształt ustalamy sami, pamiętając jednak, aby jedna z form była mniejsza, zachowując przy tym odpowiednie odległości pomiędzy formami;
Doskonałym materiałem oprócz plastiku, kartonu i styropianu jest również szkło. Jednak w tym przypadku należy szczególnie obficie nasmarować formy olejem, aby zapobiec pęknięciu szkła podczas zastygania masy betonowej. Formy ustawiamy dnem do podłoża, jeżeli chcemy, aby donica posiadała otwory do drenażu, możemy ewentualnie w tym etapie ułożyć kamyki na jej dnie. Możemy mieć również większą kontrolę nad wielkością otworów i wykonać je np. długim gwoździem tuż po wyciągnięciu donicy z formy, kiedy to beton jest jeszcze delikatnie wilgotny.
Jak zrobić donicę z betonu?
Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi możemy przystąpić do smarowania naszych form olejem. Każda powierzchnia naszej formy, która będzie miała styczność z betonem, musi zostać obficie posmarowana olejem. Dzięki temu po wyschnięciu betonu łatwiej będzie nam usunąć formę.
Po założeniu rękawic ochronnych możemy przystąpić do mieszania betonu. W zależności, jakim rodzajem betonu dysponujemy, proporcje wody mogą się od siebie różnić. Dlatego najlepiej postępować zgodnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu betonu. Do wiadra stopniowo dodajemy beton oraz wodę, cały czas dokładnie mieszając, aż do osiągnięcia pożądanej przez nas konsystencji. Jest to również doskonały moment, aby dodać do betonu przygotowane wcześniej ozdoby.
Następnym krokiem jest stopniowe uzupełnianie większej formy. Przygotowaną przez nas mieszankę najlepiej wlewać powoli tak, aby dokładnie zakryła dno naszej donicy (w tym momencie możemy wyłożyć dno posmarowanymi olejem kamykami). Gdy już mamy pewność, że dno donicy ma odpowiednią grubość, możemy powoli włożyć mniejszą formę – dociskając ją delikatnie do dna. Pamiętajmy jednak, aby grubość dna i ścian donicy była podobna – to zapewni nam jej stabilność. Po wypełnieniu wszystkich wolnych przestrzeni pomiędzy naszymi formami możemy wygładzić końce donicy łopatką, a mniejszą formę wyłożyć kamieniami, w celu jej unieruchomienia. To wszystko! Teraz pozostaje nam tylko czekać, aż beton przeschnie. Najlepiej sprawdzić czas oczekiwania na oryginalnym opakowaniu. Po upływie wymaganego czasu sprawdzamy, czy beton zastygł. Gdy jest on już wystarczająco suchy, możemy przystąpić do usuwania naszych form. Jeżeli na naszej donicy pojawiły się nierówności, szybko możemy je zniwelować za pomocą papieru ściernego. Od momentu wyciągnięci donicy z formy, musi ona schnąć jeszcze co najmniej przez tydzień. W tym czasie możemy wywiercić dziury w dnie donicy