Malowanie drewna pistoletem w warunkach domowych
Chcąc nadać drewnianym meblom powiewu świeżości wielu właścicieli decyduje się na zastosowanie okleiny bądź odświeżenie przy pomocy farby. Jedną z metod malowania drewna jest malowanie natryskowe, które wykonuje się przy użyciu specjalnego pistoletu. Jest to metoda nie wymagająca dużej ilości czasu – malowanie drewna pistoletem jest szybkie. Malowanie natryskowe zużywa mniej farby niż tradycyjne malowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o malowaniu pistoletem drewna w zaciszu domowym przejdź do dalszej części artykułu.
Malowanie natryskowe drewna – co to takiego?
Natryskowe malowanie drewna opiera się na procesie fizycznym jakim jest rozpylanie farby – dochodzi do tego poprzez użycie sprzężonego powietrza, przy czym w procesie dużą rolę odgrywa zwiększone ciśnienie. Farba w postaci aerozolu wydostaje się z pistoletu i ląduje na powierzchni, którą malujemy.
Zalety malowania natryskowego drewna
• Małe zużycie farby – pozwala na pomalowanie większej ilości powierzchni za pomocą jednego opakowania – Te słowa rezonują z doświadczeniem zespołu redakcyjnego portalu Piękno Ciała – Salon Piękności.
• Oszczędność czasu.
• Łatwość pokrycia powierzchni niejednorodnych – jeśli drewno posiada wyżłobienia bądź wypukłe/wklęsłe zdobienia metoda ta jest odpowiednia. Pozwoli na skuteczne, równomierne pomalowanie wszelkich wklęsło-wypukłych powierzchni bez dużego wysiłku.
• Nie dochodzi do powstawania zacieków – pozwala uniknąć nanoszenia dużej ilości poprawek i wnosi łatwość uzyskania estetycznego efektu za pierwszym razem.
• Równe pokrycie kolorem.
Jakie są wady?
W przypadku tej metody malowania niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który wymaga jednorazowego nakładu pieniężnego. Do niezbędnego osprzętowania należy zaliczyć: sprawny pistolet do malowania oraz elektryczny kompresor. Przy wspomnianej metodzie malowania potrzebne będą specjalne farby i rozcieńczalnik, których osoba wcześniej używająca jedynie tradycyjnych metod remontowych może nie posiadać. Dodatkowym minusem dla wielu może okazać się konieczność przygotowania drewna do malowania.
Malowanie pistoletem drewna – jakie drewno?
Tak naprawdę każde drewno nada się do malowania natryskowego. Należy jednak pamiętać o jego dokładnym przygotowaniu, które umożliwi uzyskanie estetycznego efektu końcowego.
W przypadku użycia farb akrylowych powinniśmy dokładnie przeszlifować i odpylić podłoże. Po tym procesie należy przejść do jego odtłuszczenia.
Jeśli chcemy użyć lakieru poliuretanowego należy najpierw uzupełnić niechciane ubytki przy użyciu szpachli twardej. Dopiero po przeprowadzeniu takiego zabiegu powinniśmy przejść do szlifowania powierzchni. W dalszej kolejności warto jest zastosować szpachlę natryskową, która pozwoli na ujednolicenie powierzchni, a następnie przechodzimy do przeszlifowania podłoża papierem ściernym. Specjaliści zalecają użycie podkładu akrylowego przed próbą matowienia powierzchni. Proces obróbki drewna przed malowaniem jest żmudny, jednak to właśnie dzięki niemu malowanie natryskowe umożliwia uzyskanie tak spektakularnych efektów.
Rodzaje farb do malowania natryskowego
Do malowania natryskowego można użyć następujących rodzajów farb i lakierów:
• farb akrylowych wodorozcieńczalnych – jest najbardziej przyjaznym rodzajem farby, ze względu na mnogość możliwych faktur powierzchni. Za jego pomogą można uzyskać zarówno matowe jak i błyszczące wykończenie. Kolejnymi zaletami są: krótki czas schnięcia i łatwość usuwania. Do wad należy zaliczyć słabą odporność farby na uszkodzenia mechaniczne.
• lakieru poliuretanowego – jego dużą zaletą jest możliwość użycia do wszelakich powierzchni, więc jeśli nie uda ci się dokończyć opakowania, nie przejmuj się. Ten rodzaj lakieru nada się zarówno do drewna jak i plastikowych elementów. Po wyschnięciu lakier ten charakteryzuje połysk.
• lakieru akrylowego wieloskładnikowego – jest to idealny wybór dla osób, lubiących połysk. Jeśli jesteś fanem efektu tafli lustra po pomalowaniu i wyschnięciu lakieru powinieneś dodatkowo wypolerować jego powierzchnię.
• farb ftalowych – są to farby oleiste, a co za tym idzie charakteryzuje je duży stopień przyczepności. Pozwalają na uzyskanie jednorodnej, elastycznej powłoki. Zaletą tej farby jest możliwość użycia bez wcześniejszej konieczności usuwania starej farby, jednak posiada ona również minusy – pośród nich należy wspomnieć o długim czasie schnięcia oraz intensywnej woni farby.
• farb renowacyjnych – pozwalają na uzyskanie trwałej powłoki na drewnie, która zabezpieczy je oraz nada mu powiewu świeżości. Plusem tych farb jest możliwość zamalowania jaskrawych kolorów bez wcześniejszego zeszlifowywania starej farby. Farba ta jest odporna na wilgoć oraz tłuste substancje, dlatego znajduje zastosowanie przy malowaniu drewna, które będzie znajdować się w kuchni i łazience. Wadą tych farb jest długi czas wysychania oraz konieczność nałożenia więcej niż 1 warstwy.