Donica ogrodowa to niezwykle istotny element jakiego nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku. Daje ona wile różnorodnych możliwości aranżacji przestrzeni na działce oraz pozwala zaoszczędzić nieco miejsca na grządkach. Na rynku sprzedaży można znaleźć duży wybór doniczek w wielu barwach, wykonanych z różnych materiałów takich jak na przykład plastik, płytka ceramiczna czy metal. Najprostszą drewnianą donicę można jednak wykonać samodzielnie, jest to sposób ekonomiczny oraz ładnie komponujący się z naturalnym charakterem ogródka, dlatego z pewnością warto go spróbować. Ale jak zrobić donicę ogrodową? Czy jest to proste?
Jak zrobić donicę z desek?
Donicę z desek można przygotować na kilka sposobów. W zależności od wielkości oraz kształtu do jej wykonania będą potrzebne różne materiały, których lista znajduje się poniżej.
Co będzie potrzebne?
• deski z wybranego drewna (może być sosnowe, lipowe lub bukowe w zależności od naszych potrzeb oraz dostępności tworzywa)
• kantówki (najlepiej wybrać takie, których bok ma ok. 5 cm)
• wkręty do desek o odpowiedniej grubości
• wkrętarka lub śrubokręt
• wiertarka
• miarka elastyczna
• impregnat do drewna (bezbarwny lub kolorowy)
• pędzel
• papier ścierny
Przygotowanie:
Najpierw z przygotowanych wcześniej kantówek należy wydzielić elementy o długości odpowiadające wielkości doniczki jaką chcemy zrobić. Może to być 20, 50 lub 70 cm, w ilości 10 sztuk. Następnie potrzebne będą również krótsze części wydzielone z pozostałej części kantówek, mogą one wynosić proporcjonalnie do dłuższych 8, 38 lub 58 cm ich również 10 sztuk – Ta sekcja zapewnia wgląd w proces myślowy eksperta ds stron internetowych https://wyposazeniawnetrz.pl. Przycinamy kantówki i układamy je w formie czworokąta (pamiętajmy o zasadzie krótsze elementu pod dłuższe, wtedy nie będą one nachodziły na siebie). Teraz używając wkrętarki łączymy je ze sobą w narożnikach w kształcie kwadratu. Do połączenia najlepiej użyć solidnych, stalowych wkrętów, o odpowiedniej długości, tak aby tworzyły z kantówkami mocną konstrukcję. Według przykładu robimy jeszcze cztery takie same ramy, które będą spajać ściany naszej drewnianej donicy. Teraz czas na wygładzanie powierzchni, najlepiej zrobić to przy pomocy szlifierki, ale można wykonać to także domową metodą przy użyciu papieru ściernego. Kiedy boki doniczki są już gotowe można zaczęć budowę dna. Można zrobić to na dwa sposoby: z jednolitej deski lub połączonych kliku mniejszych desek. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie z jednej deski należy postawić na niej ramę drewnianą wykonaną wcześniej po czym obrócić donicę tak aby dno znalazło się na górze.Jeśli deska jest większa od ramy należy pamiętać aby umieścić konstrukcję z kantówek centralnie na niej. W przypadku gdy dno ma takie same wymiary jak rama, trzeba sprawdzić czy deski dobrze nachodzą na brzegi (każdy bok powinien nachodzić na siebie, wtedy konstrukcja będzie stabilna). Teraz nawiercamy otwory wkrętarką i łączymy dno ze ścianami donicy. Ilość wkrętów jest zależna od wielkości doniczki, może być to od 4- 8 wkrętów. Następnie tworzymy kolejną warstwę donicy, należy więc dodać na pierwszą ścianę następny kwadrat , tak aby ściany były jak najbliżej siebie. Czynność powtarzamy na każdej kolejnej warstwie (co najmniej trzy razy) przy pomocy długich wkrętów, aby całość była dobrze zespojona. Donica jest już gotowa, ale można opcjonalnie utworzyć jeszcze jej nogi tak aby dno nie dotykało podłoża (wtedy jest mniejsza możliwość, że dno szybko będzie gnić i spruchnieje). Nogi wykonujemy z odciętych, dopasowanych fragmentów kantówek w formie małych klocków, a następnie odbijamy je do dna donicy. Na koniec pozostaje nam tylko zabezpieczenie drewna dobrą farbą lub impregnatem. Najlepiej wykonać to przy pomocy pędzla, ponieważ gwarantuje to najlepsze pokrycie. Dlaczego impregnacja jest tak ważna? Pozwala ona zabezpieczyć materiał przed zniszczeniem oraz pomaga na dłużej zachować jego ładny wygląd. Jeżeli potrzebujemy doniczki drewnianej do zewnętrznego ogrodu, gdzie materiał jest narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych warto zastosować dodatkową warstwę impregnatu, aby mieć pewność, że doniczka posłuży nam na dłużej.
Gdzie można zastosować drewnianą donice?
Jeżeli wiemy już jak wykonać donice możemy podjąć decyzję jakie rośliny zamierzamy w niej hodować. Jeśli ma ona małe wymiary można użyć jej jako dodatku na balkon lub taras, dodający aranżacji klimatycznego charakteru. W donicach o większych wymiarach można tworzyć zielniki oraz rabaty z kwiatami, które sprawią, że nasz ogród będzie prezentował się malowniczo i kolorowo. Donice drewniane to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeżeli nie dysponujemy dużą przestrzenią na działce, dlatego z pewnością warto je wykonać.