Osoby, które mieszkają na wsi, mają znacznie łatwiejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców. W swoich gospodarstwach uprawiają rośliny, z których mogą korzystać na co dzień. Mieszkańcy miast także mogą mieć swój własny, mały ogródek. Nawet jeśli nie masz działki, możesz zacząć hodować zioła w doniczkach, na parapecie w swojej kuchni. To całkiem łatwe, a przy tym przyjemne zajęcie. Możesz mieć codziennie świeże zioła, które dodadzą Twoim potrawom świetnego smaku. Jak hodować zioła w kuchni?
Czemu warto hodować zioła w doniczkach?
Hodowanie swoich własnych ziół w doniczkach ma wiele zalet. Wydaje Ci się, że nie będziesz mieć czasu na ich podlewanie i pielęgnowanie? Nic bardziej mylnego! Uprawianie ziół w swojej kuchni na parapecie jest znacznie łatwiejsze, niż myślisz! Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć, koniecznie przeczytaj ten artykuł, który powstał właśnie dla Ciebie, aby pomóc Ci zacząć hodować zioła w doniczce – Cytat został skomponowany przez ekspertów portalu https://jakrozmawiac.pl.
Jakie są zalety hodowania ziół w doniczce? Jest ich naprawdę wiele, przekonaj się!
• Oszczędność. Jeśli lubisz gotować, i codziennie przygotowujesz obiad w domu, zamiast kupować coś do jedzenia na mieście, to z pewnością już w ten sposób udaje Ci się dużo zaoszczędzić. Dzięki hodowaniu ziół w doniczce możesz jeszcze bardziej ograniczyć koszty wydawania na przyprawy.
• Wygoda – ile razy gotowałeś coś, lecz nagle zauważyłeś, że brakuje Ci jednej z przypraw? Musiałeś wtedy iść na szybko do najbliższego sklepu. Dzięki własnym ziołom w kuchni już nigdy nie będziesz mieć tego problemu! Po prostu zerwiesz kilka listków, które będą na wyciągnięcie ręki.
• Ozdoba mieszkania. Wiele z nas ma w swoich mieszkaniach czy domach kwiaty doniczkowe, które spełniają wyłącznie funkcje estetyczne. Zioła w doniczkach dodadzą Twojej kuchni nieco profesjonalnego wyglądu, jeśli jesteś pasjonatem gotowania.
• Nauka hodowania roślin. Możesz zaangażować swoje dzieci do pomocy w dbaniu o domowe zioła. Dzięki temu nauczą się, jak dbać o domowe rośliny! Nauczy się także, jak rozpoznać zioła.
• Pewne pochodzenie ziół. Nie będziesz musiała martwić się, skąd pochodzą składniki, które wykorzystujesz do codziennego gotowania, ponieważ weźmiesz je ze swojego małego domowego ogródka.
Jak hodować zioła w doniczce?
Z pewnością najtrudniejszym krokiem w hodowaniu ziół w doniczkach w kuchni jest… sam początek. Musisz przecież zdobyć odpowiednią wiedzę na temat tego, jak posadzić, wyhodować i jak pielęgnować zioła w doniczce. To całkiem łatwe, jeśli tylko zdobędziesz podstawową wiedzę. Co będzie Ci potrzebne na sam początek?
• Doniczki
• Małe kamyki
• Ziemia
• Woda
• Ciepłe, nasłonecznione miejsce – najlepiej parapet w kuchni
• Sadzonki lub nasiona
Najciekawszym sposobem na rozpoczęcie swojej małej hodowli ziół w kuchni będzie wysiew nasion. Będziesz mogła obserwować, jak roślina staje się coraz większa, a w końcu dojrzała i gotowa do spożycia. Wysiew nasion najlepiej zaplanować na początek marca. Wtedy przyroda budzi się do życia. Twoje zioła w kuchni będą miały wtedy idealny czas na wykiełkowanie i wzrost.
Pamiętaj, aby na spodzie doniczki były otwory. Doniczkę na spodzie możesz wysypać małymi kamykami, a dopiero potem umieścić w nich ziemię. Nie zapomnij o odpowiednim podlaniu wsadzonych nasionek. Ważne jest także, aby nie umieszczać ich za głęboko w ziemi. Najlepsza będzie głębokość 2-2,5 cm.
Doniczkę z ziołami umieść w ciepłym miejscu z dostępem do światła. Teraz już możesz czekać na pierwsze rośliny! Aby polepszyć wzrost ziół i zapobiec chorobom roślin, warto pomyśleć o dodatkowym nawożeniu. Odpowiedni nawóz co około 2-3 tygodnie może zdziałać cuda!
Jak rozpoznać zioła?
Dla osób, które wcześniej nie hodowały ziół, rozpoznanie ich może być niemałym problemem. Wyjaśnimy Ci, jak rozpoznać zioła, które warto hodować w kuchni.
Zioła dzielą się na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Ta pierwsza grupa to na przykład bazylia, majeranek czy koper. Dwuletnie zioła doniczkowe to na przykład pietruszka naciowa i kminek. Wieloletnie zioła, czyli rośliny bylinowe to melisa, mięta, oregano, tymianek czy rozmaryn.
Jak rozpoznać zioła po ich wyglądzie? Internet jest pełen informacji! Możesz wyszukać interesującą Cię nazwę i znaleźć zdjęcia ziół w wyszukiwarce. Porównaj je z tymi, które rosną na Twoim parapecie. Już niedługo staniesz się prawdziwym mistrzem w hodowli ziół w swojej kuchni!
Każde z tych ziół jest często używane w kuchni, dlatego warto mieć je na swoim parapecie – dla wygody, czy z pasji do roślin. Ale także dla ulepszenia smaku codziennie przygotowywanych potraw.