Jeśli Twój dom jest obdarzony pięknym kominkiem, na pewno zdajesz sobie sprawę z niektórych problemów związanych z posiadaniem komina. Tutaj przyglądamy się wszystkiemu, od czyszczenia kominka i konserwacji komina po odpowiedzi na pytania, jak często należy wykonywać przegląd kominiarski i ile kosztuje przegląd kominiarski.
Ale czy czyszczenie komina jest konieczne?
Z pewnością jest. Nagromadzenie sadzy i kreozotu wewnątrz wkładu kominowego sprawia, że jest on bardziej podatny na pożary.
Oprócz oczywistych względów bezpieczeństwa, regularne kontrole kominiarskie pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie kominka, ponieważ wszelkie zatory mogą uniemożliwić prawidłową pracę przewodu kominowego i sprawić, że polana lub brykiety nie ogrzeją Twojego domu tak bardzo, jak powinny.
Jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina?
Jeśli nie potrzebujesz poważnej naprawy komina, planowanie inspekcji raz w roku powinno być wystarczające. Niektórzy eksperci sugerują jednak, że jeśli posiadasz komin opalany drewnem (idealny do spalania polan i nocnych brykietów), należy go czyścić od 2 do 4 razy w roku.
Kiedy odbywa się czyszczenie wszystko zależy od tego, jak często korzystasz z kominka – Fragment pochodzi z wiedzy fachowej autorów portalu sutraserca.pl. Oczywiście, będzie on bardziej eksploatowany w miesiącach zimowych, więc przegląd kominiarski może mieć miejsce w sezonie palenia, tuż przed tym, jak zacznie się robić zimno – zapewni to bardziej efektywne wykorzystanie kominka lub pieca – lub tuż po, kiedy kominiarze mogą nie być tak poszukiwani.
Czyszczenie komina od dołu kulą do czyszczenia komina
Koniecznie zastanów się, czy korzystasz z kominka przez całą noc – całonocne brykiety mogą palić się do rana – nie bierz więc pod uwagę tylko jego użytkowania w ciągu dnia.
Zaleca się również zaplanowanie czyszczenia komina zaraz po wprowadzeniu się do nowej nieruchomości, ponieważ może być niejasne, kiedy był on ostatnio sprawdzany i czyszczony.
Jeśli Twój dom posiada komin, masz gwarancję komfortowego życia nawet w najzimniejsze dni. Jednak, jak każda inna część domu, kominy również wymagają dobrej konserwacji. Właściwe czyszczenie i terminowe naprawy są kluczowe. Czysty komin może znacząco przyczynić się do ogólnego bezpieczeństwa Twojego domu. Oto kilka powodów, dla których należy zatrudnić profesjonalnego kominiarza.
Wykrywanie przeszkód w kominie
Kominiarz może rozpoznać wszelkie problemy, z którymi może borykać się Twój komin. Wczesne wykrycie niedrożności komina jest niezbędne. Może to prowadzić do lepszej usługi czyszczenia. Kilka rzeczy, takich jak:
Liście i gałązki
Ptasie gniazda
Szczątki paliwa i sadza
może przeszkadzać komina.
Lepsza wydajność energetyczna
Czysty komin to wydajny komin. Źle utrzymany komin może prowadzić do dodatkowego zużycia paliwa w celu utrzymania ciepła w pomieszczeniach. Może to być spowodowane blokadami w kominie, które nie pozwalają dymowi uciec. Jeśli utrzymujesz komin w czystości, Twój kominek potrzebuje minimalnej ilości paliwa. W ten sposób można znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Unikanie wypadków związanych z pożarem
Nieczyszczony komin może powodować potencjalne zagrożenia, takie jak wypadki pożarowe. Podczas spalania paliwa kominkowego powstaje kreozot lub sadza. Jest ona wysoce łatwopalna. Jeśli nie zostanie dobrze wyczyszczony, może doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia mienia przez ogień. Aby uniknąć tego zagrożenia dla życia Twojego i bliskich, najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalny kominiarz.
Rozpoznanie potrzeby naprawy – potrzebne będą szczotki do komina
Uszkodzenia kominków mogą być różnego rodzaju. Każdy taki problem wymaga różnej ilości czasu na naprawę. Tak więc dokładna inspekcja domowego komina jest pierwszym krokiem do rozwiązania wszelkich problemów, z którymi może borykać się Twój kominek. Ważne jest, aby zrozumieć, że niektóre problemy mogą wymagać więcej czasu i wysiłku, aby je naprawić. Na przykład, uszkodzone palenisko może wymagać rozległych napraw. Tak więc, regularne sprawdzanie komina może wskazać wszelkie istniejące problemy z mechanizmem grzewczym domu. Może to prowadzić do skutecznej i terminowej konserwacji.
Lepsza jakość powietrza w domu – czyszczenie komina
Zatory kominowe mogą poważnie wpłynąć na jakość powietrza w domu. Nieprawidłowe i niepełne spalanie paliwa powoduje zatrucie tlenkiem węgla. To często prowadzi do komplikacji zdrowotnych, takich jak problemy z oddychaniem i płucami. Dobrze utrzymany komin może zapewnić dobrą jakość powietrza w Twoim domu
Czyszczenie komina cena
Regularne czyszczenie komina ma kluczowe znaczenie. Możesz zatrudnić doświadczonego kominiarza i nie musi to kosztować fortuny. Zapewniają oni najlepsze usługi czyszczenia kominów w przyjaznych dla kieszeni cenach.