Ponieważ wielu z nas nadal pracuje w domu i spędza w nim coraz więcej czasu, istnieje prawdopodobieństwo, że zużycie wody w naszym domu gwałtownie wzrosło. Oszczędzanie wody w domu jest tak samo ważne jak w biznesie, a nawet niewielkie zmiany, które wprowadzamy, mogą mieć wpływ na globalne ocieplenie i odegrać rolę w oszczędzaniu wody.
Zrozumieć globalne ocieplenie
Wpływ ludzkości na środowisko naturalne jest oczywisty. Podnosi się poziom mórz, giną lasy chmurowe, a wiele gatunków wyginęło. Poziom gazów cieplarnianych jest najwyższy od 800 000 lat i jeśli nie nastąpią znaczące zmiany, będzie tylko gorzej.
Globalne ocieplenie jest terminem zwykle używanym do opisania tych zmian, ale na klimat Ziemi oddziałuje się na wiele różnych sposobów. Niektóre obszary ulegają ochłodzeniu w krótszych okresach, co jeszcze bardziej zakłóca zdolność świata do funkcjonowania w sposób prawidłowy. Globalne ocieplenie ma wpływ na wszystko, od wymierania zwierząt po plantacje kawy, i będzie miało bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie, jeśli nie zrobimy wszystkiego, aby temu przeciwdziałać.
Oszczędzanie wody i walka ze zmianami klimatu – jak zaoszczędzić wodę
Ryzyko utraty zasobów słodkiej wody jest bardzo realne, zwłaszcza w krajach mniej rozwiniętych gospodarczo. Każdy niewielki wzrost globalnego ocieplenia wpływa na obieg wody i jeszcze bardziej zwiększa ryzyko jej niedoboru.
Zmiany klimatu wpływają na opady deszczu, prowadząc do częstszych przypadków suszy i powodzi. Zmiana sposobu korzystania z wody pomaga wzmocnić ekosystem naszej planety i zminimalizować ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie tylko powodują zakłócenia w dostawie wody, ale mogą także prowadzić do zanieczyszczenia środowiska i obniżenia poziomu warunków sanitarnych.
Używanie mniejszej ilości ciepłej wody w naszych domach może wpłynąć na emisję gazów cieplarnianych, ponieważ do jej podgrzania zużywa się mniej energii.
Zwyczaje pozwalające oszczędzać wodę w domu – sposoby oszczędzania wody
Przeciętny mieszkaniec Polski zużywa około 150 litrów wody każdego dnia, co odpowiada mniej więcej dwóm pełnym wannom – musimy więc zastanowić się, w jaki sposób można to ograniczyć. Proste wskazówki obejmują:
Naprawianie przecieków i kapiących kranów: jeden cieknący kran może prowadzić do zmarnowania 15 litrów wody każdego dnia, dlatego dokręcenie kranów i zlokalizowanie przecieków może pomóc w oszczędzaniu wody w domu.
Szczotkowanie zębów bez bieżącej wody – oszczędzanie wody: wyrobienie sobie nawyku zakręcania kranu podczas mycia zębów pozwoli zaoszczędzić znaczne ilości wody każdego dnia.
Pełne załadowanie: zawsze w pełni załaduj pralkę i zmywarkę, eliminując niepotrzebne przerwy między kolejnymi załadunkami i małe prania, które zużywają niepotrzebne ilości wody.
Krótsze prysznice: choć luksus kąpieli w wannie jest wspaniały od czasu do czasu, krótki, orzeźwiający prysznic zużywa znacznie mniej wody. Można również zainstalować urządzenia oszczędzające wodę, takie jak napowietrzona głowica prysznicowa lub regulator zamontowany na prysznicu, które pomogą zapewnić, że marnuje się jak najmniej wody.
Zainstaluj wodomierz: wodomierz jest bardzo korzystny zarówno dla Twojego budżetu, jak i dla Twojego zaangażowania w oszczędzanie wody. Możesz w pełni monitorować zużycie wody i szukać oszczędności oraz minimalizować straty podczas przeglądania każdego rachunku.
Rozważ zainstalowanie kolby wodnej: zainstalowanie kolby wodnej w ogrodzie to prosty sposób na zbieranie wody do użytku w ogrodzie, do mycia samochodu i okien. Zbiera on wodę deszczową, która doskonale nadaje się do nawadniania ogrodu.
Inwestowanie w produkty wodooszczędne: gdy nadchodzi czas wymiany elementów wyposażenia domu, w tym urządzeń, należy rozważyć ich wodooszczędność. Toalety, krany, głowice prysznicowe i urządzenia do prania są dostępne z wbudowanymi funkcjami oszczędzania wody.
Toalety z podwójnym spłukiwaniem – jak zmniejszyć ilość wody w spłuczce
Toaleta z podwójnym spłukiwaniem to wysokowydajna toaleta (HET), która oszczędza wodę, oferując dwie różne objętości spłukiwania – niskoobjętościowe spłukiwanie płynów i pełnoobjętościowe spłukiwanie ciał stałych. Te wodooszczędne toalety mają znacznie większy syfon (otwór na dnie miski) niż tradycyjne toalety i wykorzystują spłukiwanie podtynkowe (w przeciwieństwie do systemu syfonowego), dzięki czemu zużywają znacznie mniej wody do wykonania zadania. Ponieważ mają one większy syfon, znacznie rzadziej dochodzi do zatykania się tego typu toalet. Główny problem z nimi polega na tym, że ponieważ zużywają mniej wody, spłukiwanie nie zawsze pozwala pozbyć się wszystkich nieczystości, więc trzeba bardziej aktywnie korzystać ze szczotki do toalety.
Wymiana starej standardowej toalety na nową komodę z podwójnym spłukiwaniem zapewni mniejsze zużycie wody podczas spłukiwania toalety, jednak jeśli nie chcesz posuwać się do wymiany toalety, możesz doposażyć toaletę starszego typu w funkcję podwójnego spłukiwania. Miska nadal będzie wykorzystywać system syfonowy do pozbywania się wody, ale użytkownik będzie mógł wybrać, czy chce korzystać ze spłukiwania częściowego czy pełnego.
Rozważne zużycie wody w czasie upałów – oszczędzanie wody w domu
Latem, gdy robi się gorąco, mamy tendencję do odkręcania węża, podwajania wysiłków związanych z piciem wody i robienia wszystkiego, co w naszej mocy, by się ochłodzić. Nadal można to robić, ale należy też pamiętać o niepotrzebnym marnowaniu wody. Rozważ poniższe wskazówki dotyczące wody w gorące dni:
Przechowuj wodę w lodówce: napełnij duży dzbanek lub butelkę wodą z kranu, aby nie musieć jej niepotrzebnie odkręcać i nie marnować wody, czekając, aż wystygnie.
Unikaj zraszaczy i węży: te wodożerne urządzenia szybko zraszają ogród, ale mogą zużywać nawet 1000 litrów czystej wody na godzinę. Zamiast tego używaj do podlewania ogrodu wody z naczyń lub wody z gotowania albo korzystaj z pojedynczych konewek.
Podlewanie późnym wieczorem: parowanie jest mniej prawdopodobne po zachodzie słońca, dlatego warto rozważyć podlewanie roślin ostatnią nocą.
Ściółkowanie roślin: stosowanie okruchów kory, słomy lub grubego kompostu może także ograniczyć parowanie, minimalizując zapotrzebowanie na wodę w ogrodzie.
Małe zmiany, takie jak częstsze branie prysznica niż kąpieli oraz wyrobienie sobie nawyku zakręcania kranów przed myciem zębów, mają wpływ na środowisko. Ochrona naszych zasobów wody i zwracanie uwagi na każdą zużywaną kroplę to jeden z kroków, które możemy podjąć, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.
Źródło: https://ebudownictwo24.pl/