Żyrandole kuchenne wciąż są na topie. Ten typ lamp charakteryzuje funkcjonalność oraz estetyka, którą można wpisać w dowolnym klimat kuchennego wnętrza. Choć na rynku mamy do wyboru niemało lamp przeznaczonych do zastosowania w kuchni, to właśnie żyrandole są w stanie skraść nasze serca. W jaki sposób dobierać je do pomieszczenia, które jest sercem domu? O czym warto pamiętać decydując się na ten typ oświetlenia?

Żyrandole kuchenne – jasne pomieszczenia

W kuchni spędzamy sporo czasu – przygotowujemy posiłki, wspólnie gotujemy, spożywamy obiady i kolacje w gronie bliskich osób. Nierzadko kuchnia należy do ulubionych pomieszczeń. Panująca w niej atmosfera pozwala na odprężenie, nie tylko w trakcie gotowania. Jednak zarówno do uzyskania odpowiedniej atmosfery, jak i uczynienia tej przestrzeni komfortową i bezpieczną, niezbędne jest właściwie dobrane oświetlenie.

Żyrandole kuchenne mają przeważnie spore rozmiary, co najmniej kilka punktów świetlnych. Dzięki temu są w stanie równomiernie oświetlić całą kuchnię. Wraz z dobranym oświetleniem zadaniowym sprawiają, że jest tu przyjaźnie, domowo, ciepło, a gotowanie, preparowanie produktów i korzystanie z części roboczej to czynności zawsze przeprowadzane w bezpiecznych warunkach.

Ten typ lampy można zastosować nawet w małej kuchni, choć warto zwrócić uwagę, by w takim przypadku żyrandol posiadał możliwość regulacji wysokości, na której się znajduje. Dzięki temu nie przysporzy ryzyka zawadzania o niego głową podczas poruszania się w małej lub niskiej kuchni. Nie przytłoczy ponadto wnętrza, co jest efektem zdecydowanie niepożądanym.

Oświetlenie żyrandolem kuchni i jadalni

Żyrandole kuchenne, można rzec, wychodzą poza utarte schematy. Mogą bowiem równomiernie i w ciekawy sposób oświetlać nie tylko zamkniętą kuchnię, ale i tę otwartą, która łączy się z salonem. Urządzając tego rodzaju wnętrza należy zwracać uwagę na styl i konstrukcję żyrandola oraz pozostałych lamp zastosowanych w otwartej przestrzeni. Spójność i harmonia to podstawa, aby aranżacja tej części mieszkania lub domu nie sprawiała wrażenia niedopracowanej i kompletnie do siebie niepasującej.

Na pierwszym miejscu funkcjonalność czy estetyka? A może obydwie cechy?

Oświetlenie musi być w pierwszej kolejności funkcjonalne, dlatego pod tym względem dobiera się żyrandole kuchenne. Nie oznacza to jednak, że estetyka spada na dalszy plan. Taka lampa może być ozdobą, a nawet główną dekoracją, która stanowi ważny element wystroju kuchennego.

Warto zatem przemyśleć rozmiary, rozłożystość, liczbę punktów świetlnych, typ żarówek, barwę i kierunek padania światła, decydując się na żyrandol. Tutaj każdy detal będzie miał znaczenie, zarówno dla wygody i bezpieczeństwa korzystania z kuchni, jak i dla planowanego wystroju.

Bogato zdobione, obszerne, ale i te małe oraz skromne żyrandole kuchenne, wymagają regularnej pielęgnacji, by dekorowały wnętrze, dobrze oświetlały tę przestrzeń i nie traciły na swoich walorach. Powyższe wskazówki pomogą w ich wyborze.

Dodaj komentarz