Wiosenne porządki w ogrodzie zaczęliśmy już jakiś czas temu. Dni są coraz dłuższe, cieplejsze i aura zachęca do przygotowania zielonej przestrzeni do sezonu. Pracy będzie sporo, dlatego trzeba się zebrać w sobie, znaleźć czas, zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, środki czystości i ogrodowe artykuły.

Od czego zacząć? O czym nie można zapomnieć przygotowując ogród do sezonu?

Wiosenne porządki w ogrodzie – przegląd starych rzeczy

Każdy z nas ma w swoim ogrodzie lub na działce trochę starych rzeczy. Chomikujemy sporo artykułów, bo uważamy, że można je naprawić lub odnowić. Zapominamy o tym, że nie każda naprawa jest opłacalna, trendy się zmieniają, a nasze domy, domki ogrodowe i miejsca przeznaczone na narzędzia nie są z gumy. Ograniczona przestrzeń i miejsce kiedyś się kończą. Poza tym na niektóre artykuły przychodzi czas, by je po prostu wymienić na nowe.

Wiosenne porządki w ogrodzie rozpocznijmy zatem od przyjrzenia się posiadanym rzeczom. Rozważmy, które z nich są niezbędne, które faktycznie nadają się do naprawy lub mają dla nas znaczenie sentymentalne, a czego można się od razu pozbyć.

Przyjrzyjmy się narzędziom ogrodowym, zanim zaczniemy z nimi prace pośród zielonej przestrzeni. Przemyślmy, czy nie trzeba czegoś dokupić, aby poradzić sobie z nowymi nasadzeniami.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Wiosenne porządki w ogrodzie muszą obejmować kontrolę stanu mebli ogrodowych. Jeśli były one właściwie przechowywane, najpewniej wystarczy usunięcie kurzu i powierzchownych zabrudzeń. Meble wykonane z surowców naturalnych, w szczególności z drewna, wymagają zabiegów konserwacyjnych i impregnacji przed ponownym użyciem. Dzięki temu zyskają na dodatkowej ochronie i na długi czas zachowają swoje walory estetyczne. Będą odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych, a także rozmaitych szkodników.

Maszyny ogrodnicze

Warto się przyjrzeć maszynom ogrodniczym. Upewnić się, czy kosiarka, podkaszarka bądź elektronarzędzia wykorzystywane w ogrodzie, działają jak należy. Być może potrzebna będzie jakaś drobna naprawa lub wymiana części eksploatacyjnych na nowe.

Jeśli w nowym sezonie planujemy większe prace ogrodowe, inwestycje w ogrodzenie, tworzenie rabat, skalniaków czy przygotowanie miejsca pod basen, to najlepszy czas na zakupy. To ostatnie dni, kiedy można znaleźć artykuły na wyprzedaży, w atrakcyjnych cenach.

Rekreacja

Pierwsze spotkania przy grillu są już za nami bądź znajdziemy dla nich czas jeszcze przed majówką. Jeśli mamy to w planach, nie obejdzie się bez dokładnego wyczyszczenia grilla i sztućców. Należy także przyjrzeć się zabawkom ogrodowym, hamakom czy huśtawkom, które będą użytkowane w sezonie wiosenno-letnim. Od tego zależy nie tylko przyjemność z rekreacji, ale i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników zielonej przestrzeni.

Wiosenne porządki w ogrodzie to nie lada wyzwanie. Czeka nas sporo rzeczy do zrobienia. Jeśli dobrze się do tego przygotujemy i skorzystamy z powyższych wskazówek, sprzątanie pójdzie gładko i przyjemnie.

Dodaj komentarz