Jak umeblować wnętrze, by było funkcjonalne i efektowne pod względem wizualnym? Należy postawić na odpowiednie wyposażenie. Właśnie dlatego wielu inwestorów decyduje się na szafy do zabudowy na wymiar, które pod wieloma względami przewyższają gotowe meble. Jakie mają zalety?

Należy wziąć pod uwagę to, że dostępne w salonach meblowych produkty cechują się ogromną różnorodnością, dzięki czemu pod względem stylistycznym mogą sprostać klientom o różnych gustach. Rzadko jednak dokładnie wpisują się w przestrzeń konkretnego wnętrza. Zazwyczaj pozostawiają trochę niezagospodarowanego miejsca pomiędzy meblem i ścianą albo meblem i sufitem. Tymczasem szafy do zabudowy na wymiar potrafią dokładnie wypełnić wnękę lub inną wskazaną przez inwestora przestrzeń. Dzięki temu nie ma mowy o marnowaniu miejsca. Zamiast tego można powiedzieć o jego optymalnym wykorzystaniu przestrzeni i funkcjonalności pomieszczenia. I to jest pierwsza zaleta, o jakiej należy wspomnieć w przypadku szafy do zabudowy na wymiar.

Jakie atuty ma szafa na zamówienie?

Oczywiście zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej, co może potwierdzić wiele osób, które już się na nie zdecydowały. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że szafy do zabudowy na wymiar pozwalają dokładnie zaplanować ich wygląd. Chodzi tu nie tylko o kolor płyty meblowej i ewentualne dodatki takie jak lustro czy aluminiowe listwy, ale również o wnętrze szafy. Ile będziemy potrzebować półek, a ile wieszaków? A może zdecydujemy, że lepiej niż półki sprawdzą się w naszym przypadku szuflady. Wnętrze szafy może zostać dowolnie zaprojektowane. Mogą pojawić się w nich pantografy, co ułatwi wieszanie ubrań na wysoko umieszczonym drążku. Sporym udogodnieniem mogą być też zawiasy 180 stopni, gdy szafa znajduje się w wąskim lub trudno dostępnym miejscu. Możliwości jest naprawdę wiele. Dlatego przy wykonywaniu projektu dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca, który doradzi, jakie rozwiązania najlepiej zastosować w konkretnym przypadku.

Szafy do zabudowy na wymiar i jej wady

Z drugiej strony należy pamiętać, że wykonanie takiej szafy może mieć też jakieś wady. Jedną z najczęściej wymienianych jest to, że nie możemy mieć jej od ręki, ale musimy czekać na jej wykonanie. Jak długo? – To zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo skomplikowany jest projekt oraz od tego, jak odległe terminy ma konkretny wykonawca. Bywa, że na dostarczenie gotowego produktu trzeba poczekać kilka miesięcy. Moim zdaniem gra jest warta świeczki, pod warunkiem, że otrzymamy dokładnie taki mebel, jaki chcieliśmy. Niestety i z tym bywa różnie. Dlatego, wybierając fachowca, który wykona szafę, warto skorzystać z opinii jego innych klientów. Można posłużyć się wskazówkami znajomych, którzy również zamawiali podobne meble i skorzystać z ich rekomendacji.

Szafy za zamówienie mogą mieć jeszcze jedną, dość znaczącą wadę. Koszt ich wykonania może przewyższać cenę gotowego produktu dostępnego w sklepie meblowym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gabaryty takiego produktu są zazwyczaj nieco mniejsze od szafy do zabudowy na wymiar i nie odpowiadają dokładnie wymiarom konkretnej wnęki. Nie są więc dobrze dopasowane do przestrzeni, jaką dysponuje inwestor. To natomiast może powodować pewne niedogodności pod względem funkcjonalności oraz estetyki wnętrza.

Szafy do zabudowy na wymiar cieszą się zainteresowaniem wśród inwestorów za sprawą kilku istotnych zalet. I choć mają też wady, to jednak te pierwsze zdają się je przewyższać i decydować o ich popularności.

Dodaj komentarz