Zastosowanie określonego stylu architektonicznego w aranżacji wnętrz wymaga wykorzystania konkretnego wyposażenia, które będzie się dobrze wpisywać w obraną stylistykę. Salon w stylu industrialnym nie może zostać urządzony przy pomocy mebli w stylu klasycznym czy glamour, bo aranżacja nie będzie spójna, a wnętrze straci swój niepowtarzalny urok. Ważne jest zastosowanie elementów wystroju, które doskonale skomponują się z surowym, minimalistycznym wnętrzem i będą je uzupełniać, tworząc efektowną kompozycję.

Salon w stylu industrialnym  można zaaranżować przy pomocy mebli i sprzętów pozyskanych ze starych, pofabrycznych pomieszczeń. Dobrą okazją jest wymiana przez właścicieli fabryk starego wyposażenia na nowe. Podobnych okazji można szukać w okolicznych warsztatach albo magazynach. Alternatywą jest też zakup nowych mebli, które są stylizowane na przemysłowe i bardzo dobrze imitują te, które mają postindustrialne pochodzenie.

Salon w stylu industrialnym – surowe materiały

Zanim jednak zaczniemy wyposażać salon, warto zadbać o jego odpowiedni wystrój, poprzez dobór właściwych materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki. Ściany industrialnych wnętrz często maluje się na kolor biały albo szary. Najlepiej jednak, jeśli pokrywa je surowy beton architektoniczny lub czerwona cegła. To charakterystyczne materiały loftowego wnętrza. Zaskoczeniem nie będą też wystające elementy konstrukcyjne budynku, na przykład stalowe pręty, czy drewniane deski stropowe. Widoczne mogą być również zwisające kable oraz biegnące pod ścianą lub przy suficie rury. Takie elementy sprawiają, że wnętrze staje się surowe i minimalistyczne.

Wyposażenie loftowego wnętrza

Salon w stylu industrialnym powinien posiadać charakterystyczne dla tego stylu wyposażenie. Ilość mebli i sprzętów ogranicza się do niezbędnego minimum, by pomieszczenie było przestronne i wygodne w użytkowaniu. Jednak te, które się w nim znajdą, muszą odpowiadać typowym dla loftów cechom. Co to oznacza? Meble i inne elementy wyposażenia są skromne, minimalistyczne i wyróżniające się prostą formą. Zbudowane są z naturalnych materiałów takich jak metal, drewno, szkło czy beton. Typowe dla tego stylu są na przykład metalowe szafy oraz regały, a także duże drewniane stoły.

Wielofunkcyjność i przestronność wnętrza

Warto zwrócić uwagę również na to, że salon w stylu industrialnym otwiera się na inne pomieszczenia i wzajemnie się z nimi przenika. To sprawia, że staje się wnętrzem o wielu funkcjach, gdzie poszczególne strefy o różnym przeznaczeniu są wydzielone za pomocą wprowadzonych do aranżacji elementów wyposażenia. Salon najczęściej łączy się z otwartą na jego wnętrze kuchnią, a także z przedpokojem i niekiedy z sypialnią. W ten sposób wnętrze staje się bardzo przestronne. Takie wrażenie osiąga się też dzięki dużym przeszkleniom okiennym i wysokim wnętrzom.

Salon industrialny pomimo surowego i minimalistycznego stylu może być funkcjonalny i ciepły. Sprzyja temu zastosowanie odpowiednich materiałów oraz kolorystyki.

Dodaj komentarz