Odpoczynek po pracy jest niezbędny, by się zregenerować, zrelaksować i nabrać sił do walki z kolejnymi obowiązkami. Powrót do domu, dla większości z nas, nie oznacza bowiem tylko wolnych chwil. Najczęściej trzeba zająć się sprzątaniem, gotowaniem, rodziną, a nierzadko również dodatkowymi zajęciami zarobkowymi.

Jak odpoczywać efektywnie? W jakim miejscu i jak urządzonym relaksować się, by faktycznie odzyskać energię do działania? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Odpoczynek po pracy – wygodne łóżko

Ciało potrzebuje chwili wytchnienia po pracy fizycznej, ale i tej przy komputerze. Zarówno nadmierny wysiłek fizyczny, jak i długie siedzenie w jednej pozycji, niefizjologicznej dla kręgosłupa, jest niezdrowe. To dlatego odpoczynek po pracy powinien być zaplanowany w taki sposób, aby dać ukojenie zmęczonemu ciału; aby pozwolić mięśniom na rozluźnienie.

W tym celu warto zorganizować przestrzeń, w której znajdzie się wygodne łóżko. Dopasowane rozmiarami do wzrostu danej osoby, a także z uwzględnieniem materaca o odpowiednim stopniu twardości. Ten ostatni parametr należy wybierać zgodnie z masą ciała użytkownika oraz uwzględniając indywidualne preferencje. Do tego można się pokusić o poduszkę ergonomiczną i ręczne masażery niewielkich rozmiarów, by zniwelować ból napiętych mięśni.

Oświetlenie

Praca fizyczna oraz praca umysłowa wymagają nadwyrężenia ciała, choć nie tylko. Przez cały czas trzeba być skupionym, mocno pracuje narząd wzroku, szczególnie podczas patrzenia w ekran komputera lub urządzenia mobilnego. Zmysł wzroku zmaga się ponadto codziennie z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – przesuszonym powietrzem ze względu na działanie klimatyzacji, zanieczyszczeniami atmosferycznymi, a także niewłaściwym oświetleniem.

Aby odpocząć fizycznie – nie tylko dać trochę relaksu oczom, ale i psychicznie, przyda się dobrze dobrane oświetlenie. W sypialni lub w strefie pomieszczenia, która została wydzielona celem odpoczynku, przyda się bardzo delikatny strumień światła. Tutaj rezygnuje się z kolorowego i ostrego światła, a tym bardziej dekoracyjnych funkcjonalności, np. czasowej zmiany barwy oświetlenia. Wystarczy lampka nocna lub kinkiet. Do tego zamknięte co najmniej przez kilka minut oczy, ewentualnie relaksująca muzyka lub ulubione dźwięki w tle i „wyłączenie” myślenia.

Temperatura w pomieszczeniu

Odpoczynek po pracy będzie regenerujący, jeśli w pomieszczeniu, w którym domownik próbuje się zrelaksować panuje optymalna temperatura. Nie może być ani za gorąco, ani za zimno. Zarówno przegrzewanie się, jak i wychłodzenie są niebezpieczne dla organizmu i na pewno nie pozwalają na relaks. Z tego względu można postawić na dodatkowe urządzenia chłodzące/grzewcze, jeśli zainstalowane systemy nie oferują w 100% takiego komfortu termicznego, jakiego potrzebują użytkownicy.

Nie brakuje nam codziennych obowiązków różnego rodzaju, dlatego chwile przeznaczone na odpoczynek po pracy, powinny faktycznie przynosić ukojenie ciału i umysłowi. Skorzystajcie z powyższych wskazówek, by stworzyć idealne miejsce do odpoczynku.

Dodaj komentarz