Lampy sufitowe do pokoju spełniają rolę oświetlenia głównego. Dzięki nim można komfortowo poruszać się po całym pomieszczeniu, spędzać w nim wolny czas z bliskimi bądź w pojedynkę, a także bez problemu dokładnie sprzątać. Do wyboru są jednak różne konstrukcje, odmienne nie tylko pod względem stylu.

Czym się kierować podczas nabywania lamp sufitowych? Które z nich warto wybrać, aby zapewniały nie tylko właściwe oświetlenie?

Lampy sufitowe do pokoju – najważniejsze światło

Bez oświetlenia głównego nie obejdzie się żaden pokój. Zastosowanie lamp sufitowych to rozwiązanie uniwersalne i bardzo praktyczne. Na suficie można zawiesić jedną lub więcej lamp. Mniejszych bądź większych. Skromniejszych, ale i bardziej okazałych.

Pod względem stylistyki należy dopasować lampy sufitowe do pokoju, do planowanej aranżacji. Nie bez znaczenia pozostają jednak inne czynniki. Liczy się chociażby kształt pomieszczenia oraz jego wielkość. Duże przestrzenie wymagają zwykle zastosowania większej liczby punktów świetlnych. Dlatego w pokoju prostokątnym przydają się przynajmniej dwie lampy sufitowe, umieszczone w równych odstępach. Pomieszczenie kwadratowe będzie dobrze oświetlone, jeśli lampa zagości w centralnym punkcie sufitu.

Dzięki oświetleniu głównemu z pokoju można komfortowo i bezpiecznie korzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Równie dobrze może ono stanowić dekorację i część wspólną z przyjętą aranżacją. Jeśli liczba lamp sufitowych została ustalona, należy zadecydować o konstrukcji. Warto wybierać lampy, które równomiernie rozpraszają światło. To gwarancja wygody użytkowania całego pomieszczenia.

Jeszcze jeden element, o jakim nie można zapominać, to wysokość sufitu. Lampy sufitowe do pokoju mogą zwisać na długich linkach lub przyjmować formę niemalże płaskich plafonów. Kwestie wizualne nie mogą być w tym przypadku priorytetem. W niskich pomieszczeniach oświetlenie wiszące, na długich linkach, będzie przeszkadzało w poruszaniu się domowników. Łatwo o nie zahaczyć głową. Ponadto takie konstrukcje sprawią wrażenie ciężkich, wręcz przytłaczających. Z kolei pokoje o wysoko umieszczonych sufitach wolą wspomniane konstrukcje, bo płaskie plafony zginą w tle i nie przysporzą odpowiedniej ozdoby w wybranej aranżacji.

Kierunek padania światła

Lampy sufitowe do pokoju, która mają formę klasycznych plafonów, o geometrycznych kształtach, równomiernie rozpraszają światło. To duży atut. Te o kloszach kierowanych ku górze, są w stanie optycznie nieco podwyższyć pomieszczenie. Jeśli zaś klosze wraz z żarówkami kierowane są ku dołowi, pokój będzie lepiej oświetlony, ale optycznie obniżony, a nawet nieco mniejszy. Na takie rozwiązanie mogą się zdecydować właściciele domów o przestronnych i wysokich pomieszczeniach.

Na koniec zostawiamy kwestie wizualne, choć nie zapominamy o nich. To przecież kolory, detale, materiały zastosowane do wykonania lamp, decydują o tym, jak prezentuje się całość. Lampy sufitowe do pokoju muszą łączyć funkcjonalność z odpowiednią estetyką.

Dodaj komentarz