Kuchnia to serce domu. Miejsce, w którym spożywamy posiłki z bliskimi, relaksujemy się przy ulubionym napoju i gotujemy, angażując w to najmłodszych członów rodziny. To pomieszczenie ważne, ale i szczególnie wymagające podczas urządzania. Przestrzeń powinna być praktyczna, estetyczna i bezpieczna. W jaki sposób o to zadbać?

Priorytetem oświetlenie

Bez oświetlenia nie obejdzie się właściwie zaplanowana kuchnia. Potrzebna jest lampa, która spełni rolę oświetlenia głównego. Nie obejdzie się również bez oświetlenia zadaniowego, które gwarantuje precyzyjne doświetlenie najciemniejszych miejsc, a także blatów roboczych. I wreszcie estetyka, czyli detale oświetleniowe, których zadaniem jest dekorowanie wnętrza kuchni.

Jako lampa główna sprawdzi się konstrukcja wisząca. Najlepiej z możliwością regulowania wysokości, aby dokładnie dopasować ten parametr do wysokości wnętrza, jeśli jest ono stosunkowo niskie. Więcej punktów świetlnych należy zamontować w dużej kuchni, w szczególności tej, w której znalazło się miejsce na wyspę kuchenną lub stół stanowiący centralny punkt części służącej spożywaniu posiłków.

Podczas przyrządzania rozmaitych dań, korzystania z kuchenki oraz ze zlewu, stoimy tyłem do światła głównego. Zasłaniamy je, a to sprzyja tworzeniu się zacienionych miejsc. Prace na blacie roboczym i wokół zlewu oraz kuchenki, mogą być w takich sytuacjach obarczone ryzykiem doznania uszczerbku na zdrowiu, nawet zwykłego, lecz bolesnego skaleczenia. Niezbędne jest zatem wspomniane już oświetlenie zadaniowe. W tej roli sprawdzają się długie listwy montowane pod szafkami lub pojedyncze punkty świetlne. Jeśli pozwala na to przestrzeń, można pokusić się o skromne kinkiety, a nawet postawić na lampę podłogową.

Gniazda bryzgoszczelne

Dobrze oświetlona kuchnia to bezpieczne miejsce. Poszczególne lampy, ale i sprzęty kuchenne potrzebują podłączenia do instalacji elektrycznej. Podczas planowania remontu kuchni bądź jej urządzania od podstaw w nowym domu, należy zwrócić baczną uwagę na miejsce montażu gniazd, a także ich rodzaj.

Kuchnia jest pomieszczeniem wymagającym, bo panuje to podwyższony poziom wilgotności, wyższa niż w pozostałych pokojach temperatura, a także ryzyko zachlapań i zabrudzeń. Zamiast zwykłych gniazd kontaktowych lepiej postawić na specjalne gniazda bryzgoszczelne, które oferuje sklep Gajwer.pl. Są równie funkcjonalne i proste w montażu, co klasyczne odpowiedniki, ale zapewniają odporność na wilgoć, zachlapania i zabrudzenia. Pod względem konstrukcji wyróżnia je otwierana klapka, która po zamknięciu szczelnie przylega do obudowy kontaktu i chroni jego wnętrze. Taka kuchnia staje się znacznie bezpieczniejsza, bo zostaje zminimalizowane ryzyko kontaktu wody z instalacją elektryczną.

Estetyczna ponad wszystko!

Nie bez znaczenia pozostaje aranżacja kuchni. Atmosfera panująca w tym wnętrzu, swobodne poruszanie się, możliwość zmieszczenia wszystkich domowników przy jednym stole, nawet w skromnej przestrzeni. To dlatego zwraca się uwagę na to, by aranżacja była spójna, dopasowana pod każdym względem, również zastosowanych detali.

Czasami wystarczy drobna zmiana lub wybór prostych rozwiązań zamiast mnóstwa złożonych elementów, aby ze zwyczajnej i nijakiej kuchni uczynić przestrzeń elegancką, komfortową i przytulną jednocześnie. Z powyższymi wskazówkami uda się zapewnić jej także maksymalne bezpieczeństwo użytkowania.

Dodaj komentarz