Gniazda elektryczne to jeden z tych elementów, bez których nie obejdzie się instalacja elektryczna. Dzięki nim mamy dostęp do prądu, możemy swobodnie korzystać z dowolnych urządzeń wymagających podłączenia do sieci elektrycznej. Jak jednak wybierać popularne kontakty, by nie tylko zapewniały wygodę korzystania z nich?

Gniazda elektryczne – osprzęt elektroinstalacyjny

Popularne kontakty należą do osprzętu elektroinstalacyjnego. Montowane są w końcowej fazie wykonywania całej instalacji. Powinny być dopasowane do miejsca montażu, głównie funkcjonalności danego pomieszczenia, ale i uwzględniając podłączane sprzęty. Nie bez znaczenia jest właściwa ochrona oraz dodatkowe zabezpieczenia, chociażby przed dziećmi. Z tego względu na rynku można znaleźć gniazda elektryczne różnego rodzaju, które są odmienne nie tylko pod względem kolorystyki.

Gniazdka stosowane w domu muszą posiadać styk ochronny. Może to być bolec albo dwa styki, które znajdują się po bokach kontaktu. Jeśli pośród domowników są dzieci, gniazdka dobrze jest doposażyć o specjalne zabezpieczenia. Dzięki nim zostaje wyeliminowane ryzyko włożenia do kontaktu np. drucika, co mogłoby spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia dziecka.

W łazienkach sprawdzają się gniazda bryzgoszczelne. Ich specjalne klapki chronią przed wilgocią oraz zalaniem wodą. Ten sam osprzęt przyda się w kuchni, bo tutaj gniazda zwykle znajdują się bliżej źródła wody, chociażby ze względu na korzystanie z rozmaitych sprzętów ustawionych na blatach roboczych.

Gniazdka podtynkowe i natynkowe

Użytkownicy mają do wyboru gniazda elektryczne podtynkowe i natynkowe. Różnią się sposobem montażu, natomiast to, co je łączy to zaopatrzenie w styk ochronny służący do podłączenia uziemienia. W nowych instalacjach elektrycznych to obowiązek. Ciekawą propozycją są gniazdka, które w jednej konstrukcji oferują możliwość podłączenia nie tylko rozmaitych sprzętów typu AGD, ale i urządzeń mobilnych. Mają bowiem wbudowany port USB. To wygodne rozwiązanie biorąc pod uwagę, że wiele osób korzysta nie tylko ze smartfona, ale i tabletu, powerbanka czy też słuchawek bezprzewodowych ładowanych w ten sposób.

Bezpieczeństwo użytkowania

Na bezpieczeństwo użytkowania wpływ ma wiele elementów, w tym zastosowanie kontaktów o odpowiednim parametrze IP. Informuje on o ochronie przed kontaktem z wodą oraz ciałami stałymi. W pomieszczeniach mieszkalnych, towarzyszących i biurowych wystarczające są gniazdka o IP22. W łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, niezbędne są kontakty o IP44. Na basenach i saunach, w pomieszczeniach technicznych oraz garażach zaleca się stosowanie gniazd o IP56. Jeśli źródło zasilania ma się znaleźć na zewnątrz, konieczny będzie montaż w skrzynce o IP67.

Gniazda elektryczne to różne konstrukcje i parametry, na które trzeba zwracać uwagę podczas wybierania i montażu. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo i wygoda korzystania z domowych przestrzeni.

Dodaj komentarz