Elektryczne ogrzewanie domu może przynieść spore oszczędności. Użytkownicy obiektów budowanych z zastosowaniem systemów inteligentnych, szybko się o tym przekonują. Na szczęście z grzejników wykorzystujących sieć elektryczną mogą korzystać także domownicy mający do dyspozycji mieszkania w blokach. Co sprawia, że grzejniki elektryczne przynoszą oszczędności i są wygodne w codziennym użytkowaniu?

Elektryczne ogrzewanie domu – nowoczesne rozwiązania

Na rynku pojawiają się nowoczesne grzejniki elektryczne, które są zdecydowanie oszczędniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu, niż klasyczne odpowiedniki. Mogą przynieść oszczędności, mimo korzystania z prądu. Odpowiadają za to głównie termostaty oraz specjalne programatory. Domownicy za ich pomocą decydują o tym, w jakie dni i jaka temperatura ma panować w określonych pomieszczeniach.

Elektryczne ogrzewanie domu jest wydajne, a tak działające grzejniki mogą się pochwalić trwałością na lata użytkowania. Uniezależniają domowników od innych źródeł ciepła. Pozwalają na sterowanie temperaturą i jej precyzyjne ustawianie. To zaś wpływa na uzyskiwanie maksymalnego komfortu termicznego w domowych wnętrzach.

Nowoczesne rozwiązania łączą w sobie najlepsze cechy klasycznych grzejników elektrycznych oraz promienników podczerwieni. Mamy zatem do czynienia z tak zwanymi grzejnikami hybrydowymi. Na czym polega ich działanie?

Hybrydowe grzejniki elektryczne

Hybrydowe grzejniki elektryczne wykorzystują dwa systemy grzewcze. Za szybkie ogrzewanie pomieszczeń odpowiedzialny jest aluminiowy element grzejny. W tym przypadku mamy do czynienia ze znanym nam ogrzewaniem konwekcyjnym. Z kolei za rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu oraz utrzymanie przez długi czas uzyskanej temperatury, odpowiada promiennik. Działanie tego ostatniego jest ściśle związane z systemem konwekcyjnym.

Gdy temperatura wzrośnie do poziomu zadanego przez użytkownika, grzejnik przestaje korzystać z sieci elektrycznej. Aluminiowy element grzejny kończy swoje zadanie, a resztę przejmuje na siebie system działający niczym promiennik podczerwieni. Ten jednak nie potrzebuje dodatkowej energii do działania. Ponowne korzystanie z prądu zaczyna się w momencie, gdy grzejnik zanotuje gwałtowny spadek temperatury. Takie rozwiązanie przynosi oszczędności, choć korzysta się z energii elektrycznej.

Dodatkowe funkcjonalności

Nowoczesne elektryczne ogrzewanie domu to produkty, które są w stanie wykrywać nie tylko zmiany temperatury w pomieszczeniach. Niektóre z nich potrafią rozpoznać, czy w pomieszczeniu zostało otwarte okno. Wtedy przestają ogrzewać taką powierzchnię. Poza tym są na tyle intuicyjne, by nie marnować ciepła w pomieszczeniach, w których aktualnie nikt nie przebywa. To funkcjonalności, które przynoszą nieocenione korzyści.

Jeśli zależy nam na realnych oszczędnościach, ale bez utraty komfortu termicznego, elektryczne ogrzewanie domu jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. Bogata oferta rynkowa to propozycje odpowiednie dla dowolnego obiektu mieszkalnego.

Dodaj komentarz