Zarówno w jadalni, jak i salonie doskonale sprawdzają się długie lampy wiszące. Można je stosować w grupach, pojedynczo bądź stawiając na parę. To uniwersalne i bardzo praktyczne oświetlenie. Z drugiej strony, dostępność rozmaitych konstrukcji lamp wiszących, odmienne kolory, materiały oraz detale, sprawiają, że można je dopasować do dowolnej aranżacji. Jak podkreślić i dopełnić wystroju wnętrza, wybierając ten typ oświetlenia?

Długie lampy wiszące – nad stołem

W wydzielonej jadalni ustawiamy prostokątny i długi stół, aby pomieścić wszystkich domowników. Innym razem, ze względu na kształt i metraż tej części domu, wybieramy stół okrągły bądź owalny. W obydwu przypadkach warto postawić na długie lampy wiszące. Ich zastosowanie pozwala rozświetlić część jadalnianą, stworzyć przyjazną atmosferę, a nawet wzmóc apetyt domowników i gości, którzy zasiadają do wspólnego posiłku.

Te same funkcje lampy będą spełniać, jeśli zostaną umiejscowione nad stołem w salonie. Tu jednak można, a nawet trzeba zmieniać sposób oświetlenia tego pomieszczenia. Wszystko zależy od sytuacji. Raz bowiem salon posłuży do pomieszczenia licznej rodziny lub grupy znajomych podczas domowej imprezy, innym zaś razem będzie centralnym punktem biznesowych negocjacji.

Jakie lampy nad stołami do jadalni?

W jadalni można zastosować jedną, dwie lub kilka długich lamp wiszących. Liczba będzie podyktowana wymiarami oraz kształtem stołu. Nad długim i prostokątnym stołem najlepiej zainstalować długie lampy wiszące w parze bądź w większej ich liczbie. Powinny być umiejscowione w równych odstępach.

Linki długie, aby światło podkreślało dekoracyjność stołu i wpływało na to, że potrawy wyglądają na bardziej apetyczne. Jednak nie za długie, bo klosze i samo światło nie mogą przeszkadzać podczas wspólnych rozmów. Żarówka nie powinna wystawać spod klosza, by uniknąć efektu oślepiania. Za to klosz nie może znajdować się na wysokości wzroku, bo będzie wchodził w pole widzenia osób zasiadających do stołu.

W przypadku stołu okrągłego bądź owalnego lepiej sprawdzi się jedna lampa wisząca. Skoro będzie stanowiła jedyne źródło światła, może mieć nieco krótszą linkę oraz większy klosz. Dzięki temu będzie równomiernie rozpraszała światło i rozświetli całą przestrzeń, w której znajduje się stół wraz z krzesłami.

Lampy na szynach

Ciekawym pomysłem są długie lampy wiszące, ale nie wybierane w pojedynkę, lecz umieszczone na specjalnych szynach. To tak naprawdę jedna konstrukcja, za to o kilku punktach świetlnych. Jeśli istnieje możliwość zmiany ich położenia, mamy większe możliwości aranżacyjne, a oświetlenie dostosowujemy do sytuacji. Za to punkty świetlne rozmieszczone równomiernie, umocowane na stałe, gwarantują wrażenie uporządkowania i wszechobecnej harmonii.

W ten sam sposób można zaaranżować salon. Tutaj jednak warto pokusić się o większą elegancję, bo przecież mamy do czynienia z pomieszczeniem głównie reprezentacyjnym.

Długie lampy wiszące to sposób na funkcjonalne i oryginalne oświetlenie nad stołami – jadalnianymi i ustawionymi w salonach.

Dodaj komentarz