Bez biurka nie obejdzie się żaden uczeń. Co więcej, przydaje się ono nawet młodszym pociechom, które chętnie oddają się rozmaitym pracom plastycznym. Jak jednak wybrać biurko do pokoju dziecka, aby nie tylko pasowało do wystroju wnętrza, ale i wspomagało utrzymanie prawidłowej pozycji?

Doradzamy, które biurka wybierać. Czym się kierować podczas ich kupowania oraz na jakie elementy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Biurko do pokoju dziecka – najważniejsze cechy

Znaczenie ma ustawienie biurka. Przede wszystkim należy zwracać na dostępność światła słonecznego. Im bliżej okna, tym lepiej, bo przez dłuższy czas można korzystać ze światła naturalnego zamiast sztucznego. Bez tego ostatniego jednak się nie obejdzie.

Rodzice muszą uwzględnić, czy ich dziecko jest praworęczne, czy leworęczne. Chodzi o to, aby podczas odrabiania lekcji przy biurku nie zasłaniać sobie światła. Aby blat biurka nie pozostawał niepotrzebnie zacieniony. Biurko do pokoju dziecka praworęcznego powinno być usytuowane po lewej stronie okna. Zaś leworęcznego – odwrotnie. Tej samej zasady należy się trzymać lokując na blacie biurka lampkę. Dzięki temu dzieci podczas wykonywania prac plastycznych, czytania lub odrabiania lekcji nie zasłaniają sobie światła ręką. To zwiększa komfort i efektywność podejmowanych zadań, nie tylko tych zleconych przez nauczyciela.

Dbałość o zdrowie

Biurko do pokoju dziecka musi odpowiadać wzrostowi malucha. Dobrym rozwiązaniem są meble do pokojów dziecięcych, które rosną razem z małoletnimi. Wśród nich można znaleźć właśnie biurka. Jak one wyglądają? Przeważnie są to konstrukcje pozwalające na obniżenie bądź podwyższenie blatu, a także zmianę jego kąta nachylenia. Dzięki temu biurko zostaje precyzyjnie dopasowane do potrzeb dziecka. Rodzice zaś nie muszą się mierzyć z corocznym wydatkiem na nowy mebel, bowiem najmłodsi członkowie rodziny szybko rosną, i to, co jednego sezonu będzie dla nich idealne, kolejnym może już nie spełniać najważniejszych wymogów.

Odpowiednia wysokość oraz kąt nachylenia blatu biurka mają znaczenie dla zdrowia dziecka. Chodzi przede wszystkim o jego kręgosłup oraz pozycję przyjmowaną w fotelu lub krześle ustawionym przy biurku. Prawidłowa pozycja nie doprowadza do obciążenia kręgosłupa, eliminuje dolegliwości ze strony układu ruchu, a w przypadku dzieci pozwala również na wyrobienie prawidłowych nawyków.

Nauka zdalna a funkcje biurka

Nauka zdalna w dzisiejszych czasach sprawiła, że wybór biurka dziecięcego nabiera na znaczeniu. Maluchy mają ograniczoną możliwość poruszania się. Więcej czasu spędzają w domu, korzystając z komputera lub urządzenia mobilnego, by uczestniczyć w lekcjach. Potrzebny jest zatem mebel, który zagwarantuje pełen komfort użytkowania.

Estetyka nie może grać pierwszej roli podczas wyboru biurka, jednak szeroka oferta rynkowa pozwala na wybór produktu, który łączy funkcjonalność z dopasowaniem do aranżacji tak specyficznej przestrzeni. Dzięki powyższym wskazówkom uda się znaleźć idealne biurko do pokoju dziecka.

Dodaj komentarz