Salon stanowi bardzo często pomieszczenie wielofunkcyjne. Innym razem ma charakter reprezentacyjny, a i bywa, że to miejsce przeznaczone do spotkań i relaksu. To dlatego aranżacje ścian salonu mają tak duże znaczenie. W końcu atmosfera w głównej mierze zależy od towarzystwa, ale wpływa na nią również otoczenie.

W tym przypadku chodzi o wszystko to, co znajduje się naokoło. To, co tworzy wystrój, jest tłem, ale i punktem skupiającym na sobie uwagę. Jak zaaranżować salonową ścianę, by pasowała do stylu pomieszczenia, miała w sobie coś ciekawego i urozmaicała tę przestrzeń w zależności od jej funkcjonalności?

Aranżacje ścian salonu – typowy salon domowy

W domach mamy do czynienia zwykle z przestronnymi salonami. Z jednej strony to dobrze, bo spora przestrzeń daje o wiele więcej możliwości pod względem aranżowania. Z drugiej zaś trzeba znaleźć równowagę między dekoracjami a praktycznymi elementami. Chodzi o to, by nie przytłoczyć tego wnętrza, ale i nadać mu charakteru.

Aranżacje ścian salonu domowego warto zacząć od określenia głównego punktu wystroju wnętrza. Jeśli uwagę na sobie skupiają elementy naturalne, wpisujące się w przyrodnicze trendy, można pokusić się o nie na głównej ścianie. Niech stanowi ją ta, na tle której znajdzie się duży telewizor albo lustro czy też zaskakujący obraz. Byleby nie iść w stronę nadmiaru. Pamiętajmy o równowadze!

Zwierzęce i roślinne motywy są wciąż modne. To dlatego na ścianie można sobie pozwolić na tapetę we wzory związane z przyrodą. Jeśli wolimy nieco więcej subtelności, ale chcemy pozostać w tym klimacie, aranżacje ścian salonu mogą przyciągać uwagę kolorem. Najlepiej jednym, wyrazistym, nawet kontrastowym. Gdy naokoło jest jasno, dominują pastelowe barwy, a dekoracje są mało zauważalnym dodatkiem, jaskrawa ściana bądź wręcz przeciwnie – w głębokiej i ciemnej kolorystyce, stanie się doskonałym tłem do eksponowania.

Salon, czyli pomieszczenie o wielu funkcjach

W mieszkaniach najczęściej salon to pomieszczenie wielofunkcyjne. Spełnia rolę pokoju reprezentacyjnego, gdy trzeba się z kimś spotkać, by tuż po wyjściu ważnych gości przy stole przyjąć bliskich na rodzinnym obiedzie. Z kolei wieczorową porą to miejsce do relaksu i rozrywki – w pojedynkę, we dwoje bądź w większym gronie. Takiemu salonowi należy poświęcić dużo więcej uwagi podczas aranżowania.

Małe przestrzenie nie lubią nadmiaru elementów, nie przepadają również za zbyt ciemnymi kolorami. Tego typu aranżacje ścian salonu mogą nie tylko przytłoczyć, ale i sprawić, że pomieszczenie optycznie straci na przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są za to jasne barwy, które wizualnie powiększają salon. Jeśli już mają to być tapety z wzorami, niech opiewają na jednorodne, wyraźne i dużych rozmiarów grafiki.

Uwaga skupiona na detalach

Uwagę należy skupiać także na detalach. Niekoniecznie tych, które od razu rzucają się w oczy. Pozornie niezauważalne dodatki sprawiają, że salon staje się ciekawszy, spójny wystrojem, a jego kompozycja jest harmonijna.

Przemyślmy każdy detal, kolor czy wzór, by aranżacje ścian salonu oddawały charakter tego wnętrza.

Dodaj komentarz